"И ТИ СИ ДЕО ПРИПРАВНОСТИ"Швеђани се убрзано спремају за рат
26.11.2024.
16:41
БРОШУРУ под насловом "Ако дође до кризе или рата" (на шведском: Om krisen eller kriget kommer) први су још 18. октобар примили шведски краљ Карло XVI Густав и краљица Силвија. Потом је у следећих месец дана стигла поштом у свих 5.2 милиона шведских домаћинстава.
Ради се о брошури на 32 странице формата А5 која је изазвала више пажње у изностранству него међу становницима Шведске којима је намењена. Иако се брошура може схватити и као позив грађанима да се припреме за надолазећи рат, заправо се ради о својеврсном приручнику и практичним саветима о цивилној заштити.
Прва таква брошура стигла је у шведска домаћинства још 1943. године, усред Другог светског рата, а потом још неколико пута у раздобљу Хладног рата. Последња два издања датирају из 2018. и 2024. године, а оба је издала шведска Агенција за друштвену самозаштиту и приправност (МСБ).
Издање које је управо подељено шведским грађанима коштало је три милиона еура и заправо је допуњена брошура из 2018. године, односно како објашњава портпаролка МСБ-а Ана Венерстром: "Сигурност у нашем окружењу погоршана је након издавања претходне брошуре. На Шведску су усмерене дезинформације и кибернетички напади. Осим тога, улазак Шведске у НАТО донео је историјске промене за безбедносну политику и целокупну одбрану наше земље", преноси Индекс.
Зато је влада десног центра, коју води премијер Улф Кристерсон, 7. марта 2024. наложила МСБ-у да изради нову верзију брошуре "Ако дође до кризе или рата".
- Живимо у забрињавајућим временима. У нашој близини води се рат. Тероризам, кибернетички напади и дезинформације користе се како би нам се наштетило и утицало на нас. Да бисмо се супротставили претњи, морамо се држати заједно и преузети одговорност за нашу земљу. Будемо ли нападнути, сви морају помоћи одбрани шведске независности и демократије.
На отпорности можемо радити сваког дана заједно с породицама, колегама, пријатељима и суседима. У овој брошури сазнаћеш како се припремити и шта треба учинити ако дође до кризе или рата.
И ти си део приправности Шведске - стоји у уводу брошуре.
За разлику од претходног издања из 2018. године, овај пут је на самом почетку посебно истакнуто да се "Шведска у случају напада никад неће предати те да су лажне све информације да престаје пружање отпора".
Тотална одбрана
Потом се грађанима указује на доктрину "тоталне одбране" у којој су законски обавезни да учествују сви грађани од 16 до 70 година. Нема изузетака. То се односи на све шведске грађане, чак и на оне који живе у иностранству, као и на стране држављане који живе у Шведској.
У тоталној одбрани грађани учествују кроз активну војну службу, цивилну заштиту или радну обвезу медицинског и другог особља кључног за функционирање друштва и државе.
Брошура нуди детаљне савете како сопствено домаћинство припремити за ратно стање, пандемију, екстремне временске прилике и свеобухватни кибернетички напад који би пореметио темељне функције друштва.
Грађанима се саветује да осигурају питку воду, храну, грејање, комуникацијска и превозна средства, као и физички новац за најмање недељу дана.
Наиме, очекује се да би у кризним ситуацијама тотална одбрана требало да профункционише у року од седам дана.
Осим тога, од шведских грађана се очекује да се упознају с локацијама најближих склоништа, као и да буду спремни на евентуалну евакуацију.
МСБ је објавио да је највише реакција Швеђана на нову брошуру било је везано за – збрињавање кућних љубимаца. Свако четврто шведско домаћинство има мачку или пса, а законска одредба забрањује смештање животиња у склоништа. Многи су истицали пример Украјине, која и у тешким ратним временима пушта кућне љубимце у склоништа.
- Простор у склоништима је врло ограничен. Просечно свакој особи остаје само 0.75 квадратних метара и ту није прикладно доводити животиње. Осим тога, склоништа нису предвиђена за дужи боравак - одговорила је Венерстром на питања грађана те је саветовала да се кућни љубимци уз довољно хране и воде сместе у гараже и подруме.
Брошуре на 11 језика и с цртежом женског војника у пуној ратној спреми
На насловној страни брошуре доступне онлајн на 11 језика, међу осталима на арапском, ромском и украјинском, налази се цртеж женског војника у маскирној униформи и пуној ратној опреми.
И то, наравно, није случајно. МСБ је желео да нагласи да се од особа оба пола очекује активно учествовање у друштвеним улогама које се могу појавити у случају кризе или рата, као и да подстакну свест да су сви важни како би Шведска функционисала и у најтежим тренуцима.
Из перспективе велике већине грађана земаља бише Југославије, који су без посебних упута и објаве рата искусили разарања и страдања, шведска брошура делује помало наивно и апсурдно. Међутим, треба имати на уму да се ради о нацији која је последњи пут ратовала још 1814. године и која је из колективне свести углавном избрисала помисао да се једног јутра ипак може наћи у ратном стању и под нападом моћног непријатеља.
Надаље, у последњих 20 година војну обуку прошло је тек око 87.000 људи, а професионална војска је још малобројнија, па Шведска заправо и нема избора него да од сваког појединца очекује да се укључи у тоталну одбрану. Једни оружаним отпором, други копањем ровова и збрињавањем рањеника, а трећи доношењем воде у склоништа.
За шведско друштво често се каже да је "оштећено 200-годишњим миром", па је ова брошура какав-такав покушај да се то "оштећење санира". У српској историји се никад није догодило да у популацији не постоји барем једна генерација која је на својој кожи искусила рат; у Шведској таквих људи нема већ готово 150 година.
Уосталом, у Шведској за све постоје националне и службене смернице, упуства и савети, од штедње енергената до правилне прехране, па зашто не би постојале и за случај рата.