Ових дана све очи упрте су у Лос Анђелес због страшних пожара који гутају све пред собом. Нестало је хиљаде кућа, део у ком живе бројни познати Пацифик Палисејдс спаљен је до темеља, а сви с неверицом прате и да ли гори Маунт Ли, чувено брдо на ком се налази и симбол Лос Анђелеса - натпис ''Hollywood''.

2023. године ''Hollywood'' је прославио свој 100. рођендан, а иако се уз њега вежу разне приче, туристима је највећа атракција.

Требало је да буде тек обична светлећа реклама за продају некретнина у новој градској четврти и након годину и по дана да буде размонтиран. Постављен је током 1923. као велика светлећа реклама за стамбени комплекс који се градио подно њега у Холивуд Хилсу. Имао је четири слова више него овај који данас познајемо јер је на њему писало име нове четврти – Holivudlend.

Први новински написи о "електричном" натпису, који је био "појачан" с 4000 сијалица које су га осветљавале ноћу, појавили су се у децембру 1923. Прво се палило првих пет слова "Holly", потом "Wood" па "Land". Овај дотада невиђени ефекат био је право чудо јер ништа слично у тадашњем свету није постојало: Вегас је почео да се гради тек две деценије касније, пише Пун куфер.

 

 

Године 1932. млада глумица Пег Ентвистл, коју су таблоиди прозвали "The Hollywood Sign Girl", бацила се у смрт с 15 метара високог слова "Х" и постала трагично и трајно надахнуће за расправе о привлачностима и опасностима Холивуда. Натпис је постао омражен, а до почетка 1940-их и сасвим оронуо. Одавно већ није светлео јер је то било прескупо, да би на крају деценије ипак било одлучено да се обнови, али без задња четири слова.

Натпис је 1973. године проглашен културно-историјским спомеником Лос Анђелеса, али упркос томе и даље га нису баш одржавали, па када се прво слово срушило и остао је "Ollywood" ругали су му се да је проговорио "cockney" дијалектом.

Фото: Профимедиа

 

Није ту био крај урушавању. Касније су се врх слова ''Д'' и цело треће "О" откотрљали низ планину Ли, а друго ''Л'' запалио је пироман. Крајем 1970-их спасио га је оснивач Плејбоја, Хју Хефнер. Приредио је "продајну забаву" у својој познатој вили, а купци су били славне особе или компаније, између осталих "Alice Cooper" и "Warner Bros". Скупљени износ од око 27 хиљада долара по слову био је довољан за потпуну рестаурацију.

Стари натпис направљен од дрвета и лима је срушен, а три месеца касније постављен је нови, израђен од челика, на челичним стубовима и чврстом бетонском темељу.

Међутим, нови проблем настао је 2010, када се продавало земљиште у Грифит Парку на ком натпис стоји. Град Лос Анђелес није имао новца за куповину па је Хефнер опет прискочио у помоћ и платио да се знак задржи на том месту.

Фото: Shutterstock

 

До натписа је јако тешко доћи. Обожаваној атракцији прилазило се кроз стамбене четврти па су станари чак натерали IT фирме да промене навигацијска упутства, а око самог натписа не постоје никакви садржаји за гомилу посетилаца који долазе у планине Санта Монике.

Једини дозвољени приступ знаку заправо је онај планинарском стазом, али туристички водичи редовно препоручују места у граду с којих се натпис добро види, а до њих је једноставније доћи.

БОНУС ВИДЕО:

(Дневник.хр)