Чернобил је најгора нуклеарна катастрофа у историји човечанства. Јутро 26. априла 1986. било је почетак трагедије која се одиграла за неколико секунди. Експлозија четвртог реактора електране обасјала је небо пламеном, а након тога се над севером Украјине подигао радиоактивни облак, који је убрзо захватио суседне републике и стигао чак до Шведске.
Деценијама касније, чернобиљска зона искључења претворила се у привлачно место за туристе, трагаче за адреналином и истраживаче који, корак по корак, покушавају да реконструишу слику тих догађаја. Упркос годинама, Чернобиљ још увек чува многе тајне. Прича о катастрофи делује јасно, али у њој има више слепих тачака него што се чини на први поглед.
1. У нуклеарки није постојала заштита за такве случајеве
Катастрофа у нуклеарној електрани у Чернобиљу открила је многе критичне погрешне процене и недостатке који су довели до стравичних последица. Један од главних фактора био је недостатак основне заштите у већини нуклеарних електрана у свету.
За разлику од савремених реактора, постројење у Чернобиљу није имало куполасту армирано-бетонску шкољку, која служи као баријера између језгра реактора и спољашњег окружења. Ова заштитна структура би могла да задржи производе фисије унутра у случају несреће, спречавајући ширење радиоактивних супстанци. Међутим, у Чернобиљу такав систем једноставно није постојао, а када је реактор експлодирао, ништа није спречило нуклеарне честице да побегну, ширећи се на стотине километара.
Прочитајте још
2. Карактеристике реактора
Други фатални аспект био је сам реактор РБМК-1000. Овај тип реактора користио је графит за регулисање реактивности, што се већ сматрало несавршеним и застарелим решењем. Вода, која у већини реактора помаже у успоравању реакције и спречавању прегревања, овде је играла другачију улогу – њен задатак је био да загрева и ствара пару за окретање турбина.
Тог трагичног дана, особље је спроводило безбедносни тест да види да ли електрана може да издржи изненадни нестанак струје. Међутим, уместо стабилног одзива, систем је прешао у неконтролисани режим грејања. Ово је произвело вишак паре, што је повећало реактивност. Особље је било немоћно пред ударом струје који је довео до прве разорне експлозије.
3. Експлозија није узрок смрти, већ радијација
У самој експлозији погинуле су само две особе које су радиле у ноћи несреће, али прави ужас се одиграо у недељама и месецима који су уследили. Људи који су учествовали у санирању последица, као и они који су били у близини епицентра катастрофе, добили су смртоносне дозе зрачења. Радијациона болест је десетковала ватрогасце, инжењере, лекаре и обичне становнике, који нису одмах схватили озбиљност онога што се догодило.
Истраживања показују да је две деценије након несреће само 19 људи умрло од оштећења радијацијом, што је, према Форбсу, у оквиру нормалне стопе смртности од рака код одраслих. Али упркос овим бројкама, Чернобиљ остаје подсетник на то колико је људски живот крхак суочен са технолошким погрешним проценама и потцењеним ризицима.
4. Изложеност зрачењу изазвала је пораст рака штитне жлезде
Чернобиљска катастрофа оставила је за собом један од најалармантнијих трагова у историји медицине – нагли пораст случајева рака штитасте жлезде. Ово је посебно акутно утицало на децу и адолесценте, чија су тела била најосјетљивија на ефекте зрачења. Само пет година након несреће, пријављено је више од 20.000 случајева, а број је наставио да расте.
Јод-131, ослобођен као резултат експлозије, акумулирао се у штитној жлезди, што је изазвало повећање инциденције. Родитељи су, страхујући за здравље своје деце, покушавали да ограниче контакт са контаминираном храном и водом, али то није било довољно.
Међутим, упркос алармантним бројкама, стопа смртности од рака и других последица била је нижа од предвиђене. Процене о броју жртава увелико варирају. Чернобиљски форум наводи цифру од 4.000 превремених смрти од рака, док еколошка група Греенпеаце каже да је укупан број умрлих чак 93.000.
Питања о повезаности зрачења са другим болестима, попут леукемије и срчаних обољења, остају предмет активне дебате у научним круговима.
5. Штета од катастрофе била је гора од атомских експлозија у Јапану
Иако су атомске бомбе бачене на Хирошиму и Нагасаки убиле десетине хиљада људи, оне су биле мање деструктивне у смислу радиоактивне контаминације од несреће у Чернобиљу. Бомба Литтле Бои садржала је само 64 килограма уранијума, од чега је само 700 грама утрошено у експлозији. Поређења ради, агрегати чернобилске нуклеарне електране садржали су 180 тона уранијума.
Нуклеарне експлозије у Јапану догодиле су се у ваздуху, што је омогућило да се радиоактивне честице распрше и већина њих није стигла до површине. У Чернобиљу, експлозија се догодила на тлу, што је довело до контаминације огромних подручја, укључујући тло, воду и вегетацију.
Овај фактор је учинио да последице катастрофе буду дуготрајније и распрострањеније. Подручја око електране и даље су ненасељива због високог нивоа радијације, док су Хирошима и Нагасаки одавно обновљени и напредују.
6. Заблуда да су деца заражених наследила мутације
Један од најмрачнијих аспеката катастрофе у Чернобиљу била је паника због потенцијалних генетских мутација код потомака преживелих. Веровало се да ће излагање радијацији довести до широко распрострањених урођених мана, што је изазвало талас абортуса у погођеним регионима.
Међутим, савремена истраживања показују да су страхови били преувеличани. Научници нису пронашли значајан пораст броја генетских мутација код деце рођене након несреће. По здравственом стању нису се разликовали од својих вршњака који нису били изложени зрачењу.
Ово откриће постало је мали трачак наде у низу трагичних последица Чернобиља. Међутим, истраживања су у току како би се разумели дугорочни ефекти зрачења на генетски фонд и здравље будућих генерација.
7. Природа се враћа: животиње у зони искључења
Катастрофа, која је оставила празне градове и села за собом, постала је неочекивани благослов за дивље животиње. У недостатку људи, Зона искључења се претворила у својеврсни резерват природе. Ту су уточиште нашли вукови, лисице, јелени, па чак и ретки коњи Пржевалског. Њихова популација напредује упркос зрачењу.
Популација вукова у Зони је седам пута већа него у нерадиоактивним регионима. Коњи Пржевалског, који су некада били на ивици изумирања, успешно су се прилагодили и размножили од касних 1990-их. Сада слободно лутају напуштеним селима и пољима која су некада обрађивали људи. Рибе, птице, па чак и мрки медведи, учинили су Чернобиљ својим домом.
Међутим, природа није избегла утицај зрачења. Генетске мутације су забележене код птица, као што су деформитети кљуна и перја. Неке животиње имају висок ниво цезијума-137 у својим телима. Иако их то не спречава да живе, чини развој фауне мање брзим него у природним резерватима. Радијација остаје невидљив, али опипљив фактор који омета природни препород региона.
8. Људи у зони искључења: они који су се вратили
Чернобиљска катастрофа оставила је за собом не само рушевине и радиоактивне трагове, већ и оне који нису могли заувек да напусте своје домове. Упркос званичним забранама и здравственим ризицима, око 180 људи, углавном старијих жена, вратило се у зону искључења.
Ови људи живе у својим старим кућама, у селима где је сада више вукова него комшија. Они себе називају самонасељенима. Када се врате, узгајају стоку, узгајају поврће, беру печурке и бобице, не размишљајући много о зрачењу.
Владине агенције су у контакту са овим отпорним становницима. Лекари их редовно посећују, а храну достављају волонтери и представници управе.
Време пролази, а ниво радијације у Зони се постепено смањује, али ће проћи векови док се опасни изотопи потпуно не распрше. Многи елементи, попут плутонијума и стронцијума, већ су продрли дубоко у тло и подземне воде. То значи да ће зона искључења остати радиоактивна стотинама година, чинећи живот овде опасним за будуће генерације.
Чернобиљ наставља да подсећа на себе не само порушеним зградама и споменицима некадашње величине, већ и људима који, упркос свему, овај крај називају својим домом.
Стил