Сулејман Величанствени, најзначајнији османски владар, оставио је иза себе велико потомство. Званични извори наводе да је имао осморицу синова и пет ћерки, али четворо је преминуло у детињству. Скоро пет векова после његовог "величанственог столећа", Турску је освојила лепотица која води порекло из исте лозе, а име је добила по својој далекој преткињи Рокселани, моћној султанији Хурем.
Десети султан Османског царства, Сулејман Величанствени, владао је од 1520. до 1566. године. Био је вешт стратег, реформатор, префињени песник, успешни војсковођа који је наслеђену империју проширио на три континента. Но, овог пута нећемо о његовим освајачким подвизима... Последње године живота великог владара прошле су у суровим породичним сукобима и интригама у којима је предњачила његова омиљена супруга, Хурем.

Фото: Википедија/Јавно власништво
Са Хурем, односно Рокселаном или Александром, ћерком руског свештеника коју су заробили Татари и продали на пијаци у Истанбулу, добио је пет синова – Мехмеда, Абдулаха, Селима, Бајазита, Џихангира, и ћерку Михримах. Право на престо имао је његов најстарији син Мустафа, којег је добио са првом женом. Али, султан је наредио да га задаве. Пошто је Мехмед умро од малих богиња, а Бајазит такође убијен по Сулејмановом налогу, трон је наследио Селим II, који уопште није био кандидат за ту позицију.
Селима је наследио Мурат III, а последњи апсолутистички владар из ове лозе био је Абдул Хамид II, који је с власти збачен 1909. године. Његов рођак, калиф Абдулмеџид II, 37. поглавар из османске династије, протеран је из Турске 1924, када је успостављена република. Преминуо је две деценије касније у Паризу, где је био у егзилу.
Прочитајте још

Фото: Википедија/Јавно власништво
Осмалијска династија се, међутим, није угасила. Потомци славних султана раштркали су се по свету. Неки су се и вратили у Турску када им је дозвољен повратак. Многи сада носе презиме Османоглу ("Османов син"), али већ одавно немају палате, слуге, војску, наравно ни харем. Неки су се посветили јавним пословима и постали врло успешни у свету шоу-бизниса. Међу њима је и популарна водитељка Рефија Роксан Кунтер Оксан.
Ако вас име Роксан подсећа на Рокселану, знајте да је то – намерно. Име руске робиње која је постала султанија Хурем било је Роскелана, а Роскан је потомак султаније Хурем и Сулејмана Величанственог. Њен отац Ерман Кунтер је праунук последњег султана Абдул Хамида II. Име и презиме вероватно је познато овдашњим љубитељима спорта, будући да је Кунтер био један од најуспешнијих турских кошаркаша и тренер Галатасараја.
И Роксан, која је рођена 1984. године у Истанбулу, бавила се кошарком. Играла је, између осталог, и у Лиону, где је завршила факултет. Једно време радила је као референт за односе са јавношћу у турској кошаркашкој федерацији, а данас су њена ужа специјалност спортске емисије.
Иако их дели скоро пет векова, многи кажу да лепа водитељка има "нешто" што би могло да подсети на њену далеку преткињу, султанију Хурем. И најмоћнија жена Османског царства имала је плаве очи, бар ако је веровати серији и хроничарима тог доба, који су у свакој прилици истицали њено руско порекло.
Роксан је врло активна на Инстаграму, где, осим занимљивих епизода из пословног живота, често обајвљује и детаље из приватног. Супруг и син су на првом месту, али, као што видимо на овој друштвеној мрежи, велика љубав лепе Туркиње су и путовања.
(Блиц жена)