Руски председник Владимир Путин је сигнализирао спремност да размотри моментални прекид ватре у Украјини, али само под строгим и потенцијално контроверзним условима.
Док Доналд Трамп, председник САД, настоји да посредује у мировном споразуму, Кремљ користи прилику да прогура сопствене стратешке циљеве, преноси Дејли мејл.
Међународна заједница је уздрмана Трамповим заокретом према Москви, што представља драматичан преокрет у досадашњој политици САД. Истовремено, Трамп појачава притисак на Украјину да пристане на преговоре.
Фото: Профимедиа
- Са Русијом нам иде веома добро. Искрено, много ми је теже да се носим с Украјином - изјавио је Трамп у Овалном кабинету у петак.
Прочитајте још
Извори из Кремља наводе да је Русија отворена за моментални привремени прекид непријатељстава, али само ако се испуне одређени предуслови.
Према особама упознатим с високим преговорима, Путинови услови укључују конкретан оквир за коначни мировни споразум и пажљиво одабрану листу земаља које би учествовале у потенцијалној мировној мисији.
Међутим, овакви захтеви изазивају забринутост у Украјини и међу њеним западним савезницима, који страхују да би сваки такав договор био у корист Москве.
Администрација Доналда Трампа је далеко од очију јавности истраживала начине за ублажавање економских санкција Русији, укључујући и разматрање укидања лимита на њену продају нафте, што је изазвало узбуну међу европским савезницима.
Ипак, у петак је Трамп упозорио Москву да сада "озбиљно разматра" увођење додатних санкција и тарифа Русији све док се не постигне прекид ватре и мировни споразум.
Америчко Министарство финансија истражује могућност нових санкција против руских нафтних компанија и предузећа за услуге у нафтним пољима, чиме би се додатно продубиле мере које је администрација бившег председника Џозефа Бајдена већ увела у јануару.

Фото: Профимедиа
Бивши портпарол Савета за националну безбедност под Бајденовом администрацијом, изјавио је да Трампова реторика о санкцијама представља "признање наивности" у вези са Путином, чије снаге су претходне ноћи лансирале 67 пројектила и готово 200 дронова на Украјину.
- Не само да је очигледно погрешно проценио када је више пута тврдио да Путин жели мир, већ су његове акције, којима врши притисак на Украјину, заправо смањиле шансе за мир тако што су ојачале Путинову позицију уместо украјинске - поручио је он.
Русија, један од највећих светских произвођача нафте, већ је мета више од 20.000 санкција које су Сједињене Државе и њихови партнери увели након инвазије на Украјину у фебруару 2022.
Само САД су од тада увеле 6.433 санкције Русији, док су мере других земаља, укључујући Велику Британију, Аустралију, Европску унију и Канаду, достигле укупно 21.692 санкције, према подацима платформе Цастеллум АИ.
Фото: Профимедиа
Америчке санкције укључују ограничења на приходе Русије од нафте и гаса, као што је лимит од 60 долара по барелу за извоз руске нафте.
Овај Трампов потез представља промену тона након што је раније забринуо савезнике својим позитивним коментарима о Путину и позивима да се Русија поново придружи групи Г7.
(Куирир)