Вилијамсова и Вилмор, заједно са космонаутима НАСА-е Ником Хејгом и астронаутом Александром Горбуновим из руске свемирске агенције Роскосмос, сигурно су се спустили у море јуче у 17.57 сати по америчком источном времену код обале Талахасија, надомак Флориде, преноси ЦНН.

Вилијамс, Вилмор, Хејг и Горбунов провели су уторак ујутро и поподне у орбити у свемирској капсули "SpaceX Crew Dragon", која је широка око четири метра.

Постепено се спуштајући према Земљи, капсула је превезла астронауте са свемирске станице, која се налази у орбити на око 400 километара изнад нивоа мора, према густом унутрашњем слоју атмосфере.

Око 17.00 часова по локалном времену капсула је активирала своје погонске моторе како би започела последњу фазу путовања - улазак у атмосферу.

Фото: Танјуг/АП

 

Овај део путовања сматра се најопаснијом фазом сваког повратка свемирског брода на Земљу.

Изузетно снажне физичке силе при уласку у атмосферу при брзини лета 22 пута већом брзине звука, загревају спољашњи део летелица на скоро 2.000 степени Целзијуса и могу изазвати прекид комуникације.

Након што су се пробили кроз горње слојеве атмосфере, космонаути у свемирској капсули "Crew Dragon" активирали су два сета падобрана како би успорили пад.

Фото: Танјуг/АП

 

Фото: Танјуг/АП

 

Фото: Танјуг/АП

 

Капсула је успорила са брзине од 27.359 километара на сат на око 32 километра на сат и безбедно атерирала у океан.

Вилмор и Вилијамс отишли су на свемирску станицу у јуну прошле године као прва посада летелице Боинг старлајнер у оквиру пробне осмодневне мисије.

Њихов повратак је више пута одлаган због проблема са погонским системом летелице, па је НАСА донела одлуку да их врати на Земљу капсулом "SpaceX" у оквиру редовне смене посаде.

Након успешног слетања у море, летелицу "Dragonоn" кружила је група делфина, преноси ББЦ.