Српска православна црква и верници сутра славе Благовести, дан када се хришћани подсећају доласка архангела Гаврила који је Богородици јавио благу вест да ће родити Сина Божјег, Исуса Христа, Месију и спаситеља света и човечанства. "Радуј се, благодатна! Господ је с тобом, благословена си ти међу женама".

Благовести спадају у ред Богородичних празника, и увек се славе 25. марта по старом, односно 7. априла по новом календару, тачно девет месеци пре Божића.

Девојке и жене, посебно оне које желе да затрудне и постану мајке, одлазе у цркве и манастире где су иконе посвећене Благовестима и моле се Богородици, а влада веровање да на овај дан жене не треба да се чешљају.

Фото: Shutterstock

 

 

Народ се у селима тако плашио зиме све док овај дан не прође. Тек после Благовести крећу радови у воћњаку и њивама - почиње калемљење воћа, орезивање винограда и сетва пшенице и јечма.

На Благовести се, по народном обичају, устаје веома рано, чак и у поноћ, а дан је почињао девојачком песмом. Кућа и окућница морају да се очисте.

Дан уочи овог празника девојке су сакупљале сува дрва и гранчице потребна за велику ватру која се палила на неком видном или важном месту. Око ватре су се веселили момци и девојке, а понегде и старији.

Змије се на сам дан Благовести нису спомињале. Нико није сме да изговори ту реч.

Период до седам дана, који креће од овог празника, за многе може да буде пресудан. Наиме, од сутрашњег дана па све до Великог Петка добро би било започети било какав већи посао (изградња, покретање сопственог посла, усавршавање), а повољан је период и за доношење важних животних одлука које могу да донесу корените промене у животу.

(Блиц Жена)

БОНУС ВИДЕО: