Било да идете на море у Грчку или Хрватску, скијање у Словенију или Бугарску, у шопинг у Мађарској или посету родбини у Аустрији или Немачкој, биће неопходно да се пре поласка на пут онлајн пријавите и платите таксу од седам евра.

Како се наводи на сајту Европске комисије, једном плаћена такса важиће онолико колико вам важи пасош.

Бесплатно за децу

Захтев морају да поднесу сви путници од 18 до 70 година који планирају путовања из туристичких, пословних или неких других разлога. Улаз у земље ЕУ остаје бесплатан за децу, а њихове податке мораће да попуњавају и шаљу родитељи. Подаци који се наведу у формулару провераваће се у базама података Интерпола, Еуропола и Шенгенског информационог система.

У случају одбијања, држављани Србије добиће и образложење на мејл, а могуће је и улагање жалбе. Сви који прођу проверу добиће на мејл потврду да могу да путују у ЕУ.

Европски систем за одобравање путовања (ЕТИАС) требало би да постане потпуно ефикасан и обавезан за путнике током током године.

- После тога ће око 1,4 милијарде људи из 63 земље, које су до сада могли да улазе у Шенген зону, морати да се пријаве за "улазницу" пре него што крену у било коју од земаља ЕУ - саопштено је из Брисела.

Заменик директора "Јуте" Милан Лаиновић истиче да путници не треба да брину јер процедура за пријаву и плаћање таксе неће бити компликована.

- Можда већ после Божића знаћемо како ће тачно систем функционисати. Засад знамо да то неће отежати путницима јер је сама пријава веома лака за попуњавање. Попуњавање неће одузети више од десетак минута времена, а након слања података одговор би требало да добијете већ кроз неколико минута на мејл. Сигуран сам да путници неће одустајати од путовања због овога. Па нешто слично је Грчка већ увела и наши туристи сваког лета пре поласка на море попуњавају ПЛФ образац - истакао је Лаиновић.

Додаје да се ЕК одлучила да уведу овај систем јер не знају куда путници иду када пређу границу ЕУ.

- Због тога верујем да ће, међу подацима који се попуњавају, бити и питање где идете и колико дуго остајете. На тај начин моћи ће да прате кретање странаца. Што се тиче плаћања, вероватно ће бити картицама, а наћи ће решење и за оне путнике који немају електронско банкарство па ће можда ових седам евра моћи да уплате у пошти или на граничном прелазу - рекао је Лаиновић.

Због чега се уводи такса?

ЕТИАС је електронски систем који води евиденцију о посетиоцима из земаља којима није потребна виза за улазак у шенгенску зону. ЕТИАС ће прикупљати, пратити и ажурирати неопходне информације о путницима и проћи детаљну безбедносну проверу сваког путника. На тај начин ће се открити да ли неко лице представља претњу по безбедност земаља ЕУ, па ће се тој особи ускратити улазак. Како су рекли у ЕУ, систем се уводи због све већих претњи по безбедност и мигрантских криза.

Чињенице о такси

* односи се на људе који планирају туристичка, пословна или друга путовања * грађани попуњавају онлајн формулар (слично као ПЛФ образац за Грчку) * услуга обраде података се плаћа 7 евра за оне од 18 до 70 година * за децу ће бити бесплатна, податке попуњавају и шаљу родитељи * на мејл адресу се добија одговор о (не)прихватању захтева за "путну дозволу" * важиће онолико колико важи пасош * у случају одбијања добија се образложење

Шта све садржи формулар за путну таксу

* име * презиме * девојачко презиме * датум рођења * место рођења * држављанство * адреса становања * електронска адреса (мејл) * број телефона * образовање и радно искуство * прва ЕУ држава коју планирате да посетите * здравствени подаци (ковид-19) * питања о наркотицима, тероризму и трговини људима * информације о ранијим путовањима * информације о претходним путовањима у области захваћеној конфликтима * да ли имате криминални досије

(Информер)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".