Биће предложен прелазни период за нову е-фискализацију од 1. новембра до 30. априла следеће године. Примена Закона почиње од 1. јануара идуће године, али ће у ових шест месеци транзиције, функционисати оба модела фискализације, па ће порески обвезници моћи постепено да се привикну и пређу на нови.

Како је Синиша Мали, министар финансија, данас објаснио, прелазни период уводи се на предлог привреде, а да ће нови систем фискализације бити бесплатан за обвезнике. Из државног буџета је издвојено шест милијарди динара за субвенционисање набавке опреме.

У Министарству финансија наглашавају да издвојену суму тумаче као инвестицију, а не трошак, вођени примером Пољске, где је примена таквог модела у државну касу улила 200 милиона евра годишње више него пре увођења.

Фото: Архив Новости

 

Нови модел фискализације подразумева онлајн очитавање фискалних рачуна, увид порезника у трансакције у моменту настанка, укључујући и примљени аванс за будући промет. Електронски фискални уређаји ће издавати фискални рачун са кју-ар кодом. То могу бити таблети, мобилни телефони, касе, са одговарајућом комбинацијом хардверских и софтверских компонената. Морају бити одобрени од Пореске управе, у коју ће у моменту куповине стизати информације. Уређај ће да садржи и безбедносни део који издаје Пореска управа и може бити у форми картице или фајла.

Очекује се да наредних недеља са предлозима изађу софтверске компаније, телекомуникациони оператери, као и произвођачи каса.

- Рачуни ће се издавати и ако нема интернета, јер је неопходан најмање један локални процесор фискалних рачуна. Неће бити могућности за злоупотребе, попут извлачења картица из уређаја, јер ће локални процесор бележити све податке и током прекида. У случају да сигнала нема пет дана, процесор се сели на другу локацију - објашњавају надлежни.

- Рок за прелазак на нови модел је продужен, па ће обвезници морати да пређу на њега коначно до 30. априла 2022. године.

Дефискализација старих фискалних каса неће бити неопходна, већ ће бити аутоматска повезивањем нових уређаја са сервером у Пореској управи и стављањем старих ван функције.

Осим сузбијања сиве економије и лакше контроле, нови модел електронских фискалних рачуна подразумева престанак обавезе сервисирања каса, штампања контролних трака за фискалне рачуне и куповине папира. На основу тога, очекује се и више новца у буџету.

Упутство за привреднике

Привредници су у обавези да од 1. октобра преко портала Пореске управе е-порези попуне пријаву својих пословних или продајних објеката. Након тога ће им стићи у пореско е-сандуче Упутство за увођење у фискализацију. Директно се пријављују на Сервис за пореске обвезнике, где могу да затраже израду безбедносних елемената за одређени ПИБ и пословни простор који је пријављен. Пре тога је неопходно изабрати уређај. Персонализована паметна картица преузима се на шалтеру "Ваш порезник" у надлежној филијали. Ако је у питању фајл, шаље се у пореско сандуче. Када се безбедносни елемент унесе у уређај завршава се процес е-фискализације.

Свима исто пара

Сви обвезници ће добити исту суму за прелазак на нови модел, а ако желе напреднији уређај, мораће да доплате разлику - саопштено је приликом представљања будућег система.

- Трговци могу, рецимо, да користе надограђени фискални уређај, на којем је инсталиран нови хардверски или софтверски локални процесор фискалних рачуна, као и заштитна картица или фајл. Обвезници ће директно добијати новац потребан за прелазак на нови модел.

(Вечерње новости)