Све у свему, у наредне три године пушаћи ће све скупље плаћати свој ужитак, па је реално очеквати да 2025. године српске цене дуванских производа достигну европске.

Нови ценовник неке компаније већ су почеле да примењују, неке дуванџије ће га увести са првим даном фебруара, а неке неколико дана касније. Разлог за поскуљење је увећање специфичне акцизе за динар и по по паклици, па ће држава по овом основу произвођачима уместо досадашњих 78,25 узимати 79,75 динара.

Акцизе се иначе усклађују два пута годишње, у јануару и јулу, и тако ће бити све до краја 2025. године, а овај државни намет се увећава за 1,5 динара.

Уз њега се на цену цигарета зарачунава и пропоционална акциза од 33 одсто, која би требало да остане и у наредне четири године непромењена. На све то се додаје и ПДВ, па због увећаних државних намета, произвођаћи ће повећати цену за 10 динара због чега ће најефтиније задовољство пушаче коштати 290 динара а они који воле квалитетнији дуван, мораће из џепа да издвоје и 570 динара.

Циљ ових измена је усклађивање са стандардима ЕУ, по којима би до 2025. године држава уместо садашњих 70, требало да приходује најмање 90 евра на 1000 комада цигарета, односно 1,8 евра по паклици.

Таква пракса, по којој се због акцизног календара, два пута годишње увећавају акцизе, наставиће се у наредне три године што значи да ће овај државни намет своју вредност променити још седам пута, ако не рачунамо ову која ће се десити за који дан, како би у наредне три године се достигли стандарди који важе у Европској унији.

По тим стандардима треба очекивати да ће пушачи у Србија за три године цену свог уживања плаћати исто као они у земљама ЕУ. За наше прилике у неким државама, попут Ирске где за паклицу цигарета треба издвојити и 9 евра, то је изузетно скупо. Ипак,у другим државама је дуван јефтинији па тако се у Аустрији просечна цена по паклли креће 5,1 евро, у Чешкој 3,53, Мађарској 3,90 , Словенији 3,69 а у Италији 4,90 евра док је у Бугарској само 2,5 евра.

И износ акцизе на течности за пуњење електронских цигарет увећава се за динар по милиметру што значи да ће и они који их користе плаћати скупље свој ужитак а поскупеће и несагоревајући дуван.

(Блиц)