Истраживање Уједињених нација спроведено у Тиграју пре избијања сукоба у новембру 2020. показивало је да 93 одсто становништва има довољно да једе. Сада, 15 месеци касније, УН извештавају да 83 посто становништва пати због недостатка хране, а скоро 40 посто погађа акутна глад.
Светски програм за храну наводи да је 13 одсто деце тог подручја млађе од пет година, као и половина свих трудница и дојиља неухрањено. Портпарол ВФП-а Томсон Фири каже да недостатак правилне исхране доводи до мале телесне тежине беба при рођењу, као и заостајања у развоју и смрти мајки, преноси Глас Америке.
Он каже да људи који не могу сами да се прехране прибегавају екстремним мерама да би преживели.
- Исхрана је све сиромашнија како намирнице постају недоступне и породице се ослањају готово искључиво на житарице, док ограничавају величину порција и број оброка, једу сваки дан шта год је доступно како би се храна додатно проширила - рекао је Фири.
Како се рат у Тиграју проширио на северну Етиопију, глад се такође проширила на суседне регионе Амхаре и Афара.
Прочитајте још
Фири каже да борбе и расељавање изазвано сукобима подижу стопу глади и неухрањености до опасних нивоа у тим регионима.
- ВФП процењује да су породице погођене кризом у северној Етиопији у просеку добијале мање од 30 одсто својих потреба за калоријама у последњих неколико месеци, што је људе гурало још дубље у кризу, рекао је Фири.
- Очекује се да ће та стална хуманитарна помоч у храни бити обавезна најмање током 2022., навео је он.
Упркос бројним изазовима, WФП извештава да је од марта успео да испоручи помоћ у храни за скоро четири милиона људи широм северне Етиопије.
Међутим, наводи се да су интензивне борбе у региону спречиле конвоје са храном да стигну до Тиграја од средине децембра.
ВФП апелује на зараћене стране да пристану на хуманитарну паузу како би агенције могле безбедно да транспортују храну, лекове и другу битну помоћ кроз прве линије фронта и додаје да од тога зависе животи, здравље и добробит милиона цивила.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".