У објави на друштвеним мрежама, Трамп је истакао да се ова мера пре свега односи на европске државе које, према његовим тврдњама, разматрају увођење нових дигиталних пореза усмерених на америчке технолошке компаније.
- Свака земља која уведе такав порез одмах ће се суочити са царином од 100 одсто на сву робу која се шаље у Сједињене Америчке Државе - написао је Трамп.
Он је навео и да би овом мером били замењени постојећи трговински споразуми, као и да ће се примењивати на све државе које наставе са увођењем дигиталних пореза.
Фото: Танјуг/AP Photo/Mark Schiefelbein
Из Европске комисије саопштено је да би евентуалне једностране мере Сједињених Америчких Држава биле неоправдане, уз упозорење да би Европска унија у том случају "брзо и одлучно реаговала" како би заштитила своје интересе и регулаторну аутономију.
Дигитални порези у појединим европским државама уведени су с циљем опорезивања прихода великих технолошких компанија, док Вашингтон већ годинама такве мере оцењује као "дискриминаторне према америчким фирмама".