Уредба која уређује ову помоћ требало би да буде на Влади Србије у наредних десетак дана, потврдио је у среду министар финансија Синиша Мали, на свом инстаграм-профилу.
Како је навео министар Мали, он је у среду са колегама из Министарства за бригу о породици и демографију и колегама из Министарства за рад договарао последње детаље Уредбе која ће одређивати правила о додели новчаних средстава државе при куповини стан или изградњи куће, а по основу рођења детета.
- Желимо да направимо такве критеријуме, да што више грађана може да оствари ово право, с обзиром на то да нам је важно да даље подстичемо наталитет у нашој земљи, и да млади родитељи своје породице заснивају у Србији - написао је Мали. - Оно што већ прописује Закон о финансијској подршци породицама са децом је да то право може остварити свака мајка за дете рођено 1. јануара 2022. и касније, под условом да први пут стиче у својину непокретност на територији Србије, те да се захтев може поднети у року од годину дана од дана рођења детета.
Максималан износ новца који ће породице моћи да добију биће 20.000 евра, али ће постојати скале по којима ће комисија одређивати износ. На пример, исту своту новца неће добијати маме у Бабушници и Нишу, с обзиром на то да ни вредност некретнине у овим градовима није иста. Ако кућа у неком мање развијеном месту вреди, рецимо, 20.000 евра, држава ће дотирати само део новца, а комисија ће одлучивати колико.
Измене и допуне Закона о финансијској подршци породицама са децом су ступиле на снагу 1. јануара 2022, али и даље се чека уредба по којој ће моћи да се примене. Још није познато који документи су неопходни за подношење захтева и да ли ће постојати ограничење по питању година мајке.
Прочитајте још
У Министарству за бригу о породици и демографију, које је задужено за припрему ових правила, кажу да ће чим буде готов правилник бити објављен на њиховом званичном сајту.
- Не изненађује ме ова ситуација, јер и када је сам закон донет није могао да се примењује неколико месеци пошто није постојао правилник - каже Јована Ружичић из "Центра за маме". - Чак ни људи из општина нису знали шта да раде, а било је много новина.
Решавање проблема још чекају и родитеља деце са инвалидитетом. Иако је Уставни суд пре шест месеци прогласио неуставном одредбу по којој родитељ мора да бира да ли ће на боловању док брине о детету да прима накнаду своје зараде или туђу негу и помоћ.
- Очекујем да ће се овај проблем решити већ на првој или другој седници владе у техничком мандату - каже Татјана Мацура из Удружења "Маме су закон".
(Новости)
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".