Uredba koja uređuje ovu pomoć trebalo bi da bude na Vladi Srbije u narednih desetak dana, potvrdio je u sredu ministar finansija Siniša Mali, na svom instagram-profilu.

Kako je naveo ministar Mali, on je u sredu sa kolegama iz Ministarstva za brigu o porodici i demografiju i kolegama iz Ministarstva za rad dogovarao poslednje detalje Uredbe koja će određivati pravila o dodeli novčanih sredstava države pri kupovini stan ili izgradnji kuće, a po osnovu rođenja deteta.

- Želimo da napravimo takve kriterijume, da što više građana može da ostvari ovo pravo, s obzirom na to da nam je važno da dalje podstičemo natalitet u našoj zemlji, i da mladi roditelji svoje porodice zasnivaju u Srbiji - napisao je Mali. - Ono što već propisuje Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom je da to pravo može ostvariti svaka majka za dete rođeno 1. januara 2022. i kasnije, pod uslovom da prvi put stiče u svojinu nepokretnost na teritoriji Srbije, te da se zahtev može podneti u roku od godinu dana od dana rođenja deteta.

Maksimalan iznos novca koji će porodice moći da dobiju biće 20.000 evra, ali će postojati skale po kojima će komisija određivati iznos. Na primer, istu svotu novca neće dobijati mame u Babušnici i Nišu, s obzirom na to da ni vrednost nekretnine u ovim gradovima nije ista. Ako kuća u nekom manje razvijenom mestu vredi, recimo, 20.000 evra, država će dotirati samo deo novca, a komisija će odlučivati koliko.

Izmene i dopune Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom su stupile na snagu 1. januara 2022, ali i dalje se čeka uredba po kojoj će moći da se primene. Još nije poznato koji dokumenti su neophodni za podnošenje zahteva i da li će postojati ograničenje po pitanju godina majke.

U Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju, koje je zaduženo za pripremu ovih pravila, kažu da će čim bude gotov pravilnik biti objavljen na njihovom zvaničnom sajtu.

- Ne iznenađuje me ova situacija, jer i kada je sam zakon donet nije mogao da se primenjuje nekoliko meseci pošto nije postojao pravilnik - kaže Jovana Ružičić iz "Centra za mame". - Čak ni ljudi iz opština nisu znali šta da rade, a bilo je mnogo novina.

Rešavanje problema još čekaju i roditelja dece sa invaliditetom. Iako je Ustavni sud pre šest meseci proglasio neustavnom odredbu po kojoj roditelj mora da bira da li će na bolovanju dok brine o detetu da prima naknadu svoje zarade ili tuđu negu i pomoć.

- Očekujem da će se ovaj problem rešiti već na prvoj ili drugoj sednici vlade u tehničkom mandatu - kaže Tatjana Macura iz Udruženja "Mame su zakon".

(Novosti)

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".