- Зар Украјина не заслужује искрен одговор? То се тиче и НАТО. Ако постоје земље унутар Алијансе које нас не желе, или нас нико не жели, онда реците искрено. Лепо је то што су врата увек отворена, али су нам потребни искрени одговори, рекао је.

Председник Украјине је додао да ће иницирати самит у наредним недељама уз учешће Украјине, Немачке и Турске ради решавања безбедносних питања у Европи као и да ће покренути преговоре између учесника Будимпештанског меморандума (Украјина, Русија, САД и Британија) о гаранцијама безбедности.

Фото: Профимедиа

 

Зеленски је такође поставио услов за учеснике Будимпештанског меморандума.

- Покрећем консултације у оквиру Будимпештанског меморандума. Министру спољних послова је наложено да их сазове. Ако се оне поново не одрже или, као резултат тога, не постоје безбедносне гаранције за нашу земљу, Украјина ће имати свако право да верује да Будимпештански меморандум не функционише и да ће све пакетне одлуке из 1994. бити доведене у питање.

Пакет одлука из 1994. претпоставља, између осталог, ненуклеарни статус Украјине.

Будимпештански меморандум односи се на три идентична споразума потписана на конференцији ОЕБС -а у Будимпешти 5. децембра 1994. године. Меморандум су првобитно потписале три нуклеарне силе: Руска Федерација , Уједињено Краљевство и Сједињене Државе . Кина и Француска.

Као резултат тога, између 1994. и 1996. године, Белорусија, Казахстан и Украјина су се одрекле свог нуклеарног оружја. До тада, Украјина је имала трећу по величини залиху нуклеарног оружја на свету, над којим је  имала физичку, али не и оперативну контролу. Русија је сама контролисала шифре потребне за функционисање нуклеарног оружја преко електронских веза за дозвољену акцију под руском контролом и руског система команде и контроле. 

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".