Бројне његове колеге су говориле о њему и многи су се опростили веома емотивним речима.
Глумац Воја Брајовић поделио је неколико мисли славног редитеља, као и необичну причу о губитику ковчега и непријатност око преузимања посмртних остатака.
- Дејан Мијач филозоф, храбри редитељ, ненадмашни циник. Успео је да своја размишљања о човеку и друштву искаже својим позоришним режијама. Ја сам овде одабрао нешто што је њега јако окупирала у његовим мислима, а то је о Чехову. Ово су нека његова размишљања: “Око Чехова се стварала прва велика кланица око његових идеја. Треба у том тренутку поправити свет, а Чехов на то каже свет је у злу уснуо. Занимљиво је да се на руском лекар зове врач. Враџбина у суштини значи да нема помоћи. Постоји теза шта је болест, а шта је свет”. Зато су у његовим драмама доктори тако беспомоћни. Дејан је наш Чехов. Лечио је позориште - рекао је Брајовић.
- Ћерка Дејана Мијача, Маја, отишла је да узме све оно што се подразумева, умрлицу... Испоставило се да је у тој умрлици непостојећи број и да не може да се изврши преузимање тела и све што се тиче сахране. Наравно, директорка Тамара Вучковић (директорка ЈДП, прим. аут.) окрене телефоне, пронађе везу са том администрацијом. Она је питала како је то могуће и тако даље, да би испало да су бројеви преписани из здравствене књижице, не из личне карте. Позовемо ми тамошњег доктора, објаснимо о чему се ради, он се потруди да то среди, они наравно промене тај број, и кажу да та умрлица нема сада неког значаја јер је породица већ преузела тело и тело више није у болници. Наравно, ту је Маја, ту смо сви, Тамара поново зове 17 пута једну администрацију, другу администрацију... Ја позовем поново доктора: "Ајде, молим вас, погледајте, тамо нешто није у реду", он каже: "Добро, немогуће је, али погледаћемо" и отишао да провери. После извесног времена он се јавља и каже "Драги Војо, породица је преузела тело" - прича Воја и наставља:
- Ту је Маја поред мене, сем ако Дејан није жив, па вам је побегао, хвала Богу из те болнице... Они су се извињавали и онда су рекли да су га пронашли. "Ето и после смрти је морао да режира", био је коментар Мијачевог брата на целу перипетију... И то да режира кафкијанску судбину администрације и посебност - рекао је Воја.
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Да подсетимо, комеморација је завршена великим аплаузом којим су колеге испратиле преминулог режисера.
Међу говорницима је био и његов студент и прослављени редитељ Егон Савин.
- Глумац најбоље глуми оно што најбоље разуме. Дејан је тражио да сагледамо дубину људске душе. Стерија и Мијач су тако створили "Покондирену тикву"- открио је Савин.
Глумци, пријатељи и колеге окупили су се у Југословенском драмском позоришту, а међу првима су стигли: Небојша Илић, Цеца Бојковић, Петар Бенчина, Бранка Петрић, Катарина Жутић, Паулина Манов, Владимир Костић, председник САНУ...
Бранко Цвејић се такође говором опростио од Мијача.
- Кад је почео да ради у ЈДП-у, био је већ овенчан славом. Позориште је за њега била уметност игре, али увек промишљена. Његова уметност је била слободна, али и сурова - рекао је Цвејић и говор завршио са: Довиђења, Дешо, видећемо се у некој новој подели, биће то громогласна подела.