Он је у понедељак потврдио да је постигнут договор да за 44 милијарде долара преузме контролу над овом друштвеном мрежом која има више од 200 милиона корисника. Из "Твитера" је саопштено да је трансакцију једногласно одобрио Управни одбор и да се потпуно преузимање очекује до краја 2022. године.
Тиме Илон Маск власник "Тесле" и "Спејс Екса", који на "Твитеру" има више од 84 милиона пратилаца, стаје на чело компаније коју је критиковао, често тврдећи да не достиже пун потенцијал када је реч о слободи говора. Управо је она била главна тема његовог првог твита након што је потврдио куповину.
- Слобода говора је основа функционалне демократије, а "Твитер" је дигитални трг на којем се расправља о питањима од виталног значаја за будућност човечанства. "Твитер" има огроман потенцијал и радујем се сарадњи са компанијом и корисницима како бисмо тај потенцијал откључали - написао је милијардер.
Још није јасно шта ће Масково преузимање компаније значити за кориснике. Милијардер је већ предложио неколико промена, пре свега ублажавање ограничења садржаја, брисање свих аутоматизованих налога и "ботова", као и удаљавање од модела зараде заснованог на рекламама.
Прочитајте још
Маск је обелоданио своје намере 4. априла, када је открио да је са 9,2 одсто удела постао највећи акционар "Твитера". Десет дана касније, званично је дао понуду за преузимање 100 одсто акција компаније, по цени од 54,2 долара по акцији. Иако је прво наишао на противљење акционара, оно је спласнуло када је саопштио да ће дати 21 милијарду долара сопственог новца за куповину по укупној цени од 44 милијарде, али и да је обезбедио финансирање од стране "Морган Стенлија" и других великих финансијских институција.
Његова најава покренула је својеврсну хистерију на самом "Твитеру" због спекулација да ли ће познатим личностима вратити раније уклоњене налоге због кршења смерница ове друштвене мреже, укључујући и бившег америчког председника Доналда Трампа, "протераног" 2021. године, због наводног подстицања на нереде у Вашингтону. Зато су поборници "сигурног простора" на "Твитеру" претили да ће избрисати своје налоге и заувек напустити ову мрежу.
- Надам се да ће чак и моји највећи критичари наставити да користе "Твитер", зато што је управо то слобода говора - истакао је Маск после потврде да ће преузети компанију.
Трамп је пак изјавио у понедељак да се неће бавити "Твитером" чак и ако му буде враћен налог.
- Надам се да ће Илон купити "Твитер" зато што ће га побољшати и зато што је он добар човек. Али ја ћу остати на "Истини" (Трутх) - рекао је бивши амерички лидер, потврђујући посвећеност сопственој стартап друштвеној мрежи Трутх Социал.
Питање слободе говора на "Твитеру" и повратка "непожељних" изазвало је и пажњу Беле куће. Џен Саки, портпаролка председника САД Џозефа Бајдена, казала је да је, без обзира на то ко је "Твитеров" власник, "председник Бајден већ дуго забринут због моћи великих друштвених мрежа и платформи". Елизабет Ворен, сенаторка из редова демократа, назвала је Масков потез "опасним по америчку демократију".
- Милијардери попут Илона Маска играју по сопственим правилима и акумулирају моћ за сопствену корист - написала је она на "Твитеру".
Куповину је коментарисао и бивши руски председник, сада заменик шефа Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев. Он тврди да преузимање неће довести до веће демократичности на "Твитеру", пошто власници друштвених мрежа не одређују правила.
- Никаква чудесна трансформација неће се десити на "Твитеру". Та мреже неће постати више демократична, осим ако не напусти америчку јурисдикцију - рекао је Медведев.
Масково преузимање "Твитера" поздравио је суоснивач те компаније Џек Дорси, рекавши да је та друштвена мрежа дуго била његов "велики проблем" и да је "жалио јер је 'Твитер' у власништву Волстрита".
- Преотети "Твитер" од Волстрита исправан је први корак. Нико не треба да буде власник нити да уређује "Твитер". Желим да буде јавно добро, а не компанија. Илон је јединствено решење за тај проблем, и верујем у њега - написао је Дорси, који ће од ове куповине зарадити 978 милиона долара.
ШАЛА ПА ИСТИНА
Маскови стари твитови из 2017, када је у шали најављивао да ће купити компанију, поново су постали актуелни.
- Волим "Твитер" - кратко је написао Маск, на шта му је новинар Дејв Смит поручио да купи компанију.
- Колико кошта - у шали је одговорио Маск.
Смит је после вести да је Маск купио компанију у шали написао да га "овај разговор и даље прогања".
КУПУЈЕ И УДЕО У "МИНАКВИ"?
- Компанија "Тесла моторс" Илона Маска обратила се новосадском произвођачу минералне воде "Минаква" са захтевом за сарадњу која би укључила и аквизицију једног дела ове компаније - изјавила је у уторак Татјана Малбаша из "Минакве". - Интересовање за сарадњу исказано је писаним путем и ову понуду ћемо озбиљно размотрити. Спремају се узорци воде који ће бити послати компанији "Тесла моторс". Осим "Минакве", компанија Илона Маска контактирала је са још неколико компанија у Европи које имају воду са природним јодом, а више детаља биће познато за неколико недеља, пишу Новости.