Момировић је казао да је тај пројекат посебно значајан за Прибој и сва места јужно од Ужица која су, како каже, традиционално повезана са пругом Београд-Бар.


Навео је да је Србија "отворила ту причу" са црногорским партнерима и оценио да лука Бар не може да опстане без српске привреде.

- Ако направимо квалитетну железничку инфраструктуру којом ће се до мора возити шест сати најквалитетнијим возовима, направили смо огроман искорак у саобраћајној комуникацији не само у Србији, већ на Балкану - рекао је Момировић.

Додао је да ће у наредна два месеца бити завршена пројектна документација и нагласио да се неће одустати од тог пројекта јер је, како каже, пруга Београд-Бар кључна за западну Србију и "кључна веза Србије са Црном Гором".

Фото: Танјуг/Филип Краинчанић

 

Момировић је истакао да се улаже више од три милиона евра у реконструкцију већег броја станица и да је већ реконструисана пруга до Ваљева на брзину од 120 км на час, а која од пуштања у саобраћај 1973. године, како каже, никада није обновљена.

- Са реконструкцијама које смо до сада урадили, до Ужица сада путујемо 3 сата и 15 минута, док се пре 10 година путовало осам сати. До Ваљева се стиже за мало више од сат времена, а до Косјерића за мало мање од два сата - рекао је Момировић.

На питање о радовима на обилазници Стражевица - Бубањ Поток, Момировић је рекао да је то најфрекветнији део на саобраћајном мапи Србије када је реч о теретном саобраћају.

Навео је да је градња обилазнице око Београда почела 1989. године и да деценијама владе нису могле да је заврше, али да је 2018. године држава поново покренула и одлучно кренула у реализацију тог пројекта.

Фото: Танјуг/Филип Краинчанић

 

Момировић је рекао да је завршен сектор 4 - осам километара, а да се завршава и сектор 5 - око 4 км са тунелом Стражевица.

- Остаје само једна деоница да тај део обилазнице око Београда, у пројектном и грађевинском смислу пошаљемо у историју јер морамо да изместимо теретни саобраћај из Беогарада и да омогућимо брзу саобраћајну комуникацију карго саобраћају - рекао је Момировић.

Говорећи о роковима за завршетак радова, министар је рекао да је било неколико села на деоници ауто-пута и да је у протеклих годину дана исељено више од 500 људи са тог простора.

- Овај пројекат касни више од 30 година, али ако причамо о кашњењу од два или три месеца, то није кашњење, онда је на време. Ово су велики пројекти које нисмо реализовали протеклих деценија и тешко је погодити дан - рекао је Момировић.

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".