-Односи Србије и САД засновани су на 140 година дугој традицији, нераскидивим везама стотина хиљада америчких Срба са матицом, политичким, економским, просветним, културним и научним везама. Заједнички радимо и на превазилажењу наслеђа деведесетих и жеља нам је да односе вратимо на стазе старе славе-, навео је Ðурић у интервјуу за данашње издање Политике.

Ðурић је истакао да је недавно председнику САД Џозефу Бајдену пренео позив председника Србије Александра Вучића да посети Србију и изразио уверење да ће до те посете доћи у наредном периоду.

-Председник Бајден и председник Вучић одржавају веома добру личну комуникацију. Подсетио бих и на недавно писмо председника Бајдена нашем председнику, које можда није добило довољно медијске пажње, а које је било садржински видно више од рутинске честитке-, изјавио је Ðурић.

Фото: Принтскрин/The Tonight Show Starring Jimmy Fallon

 

Он је додао да је за Србију веома користан и лични однос двојице државника који су изградили многобројним сусретима на мултилатералним скуповима, као и током билатералних посета Бајдена Србији у време његовог мандата као потпредседника САД.

-Оптимиста сам по питању односа Србије и САД. Спољна политика великих сила мења се постепено и пропорционално међусобним интересима, али и уложеном труду на томе да они буду усклађени. Србија се данас озбиљно труди око овог односа. Током своје досадашње службе у САД сведок сам повећане пажње и интереса за Србију, као и за продубљивање наших веза широм политичког спектра у Вашингтону-, додао је Ðурић.

Ðурић оцењује да је први мандат председника Србије Вучића „утицао у дефинишућој мери на развојни пут Србије у нашем времену, те да је променио парадигму и фокус српске политике и усмерио политичку дебату са једновековних расправа о идеологији, идентитету и територији на економски и инфраструктурни, али и технолошки развој и напредак у де факто свим сегментима друштва-.

Фото: Танјуг

 

-Због тога сматрам да је у првом мандату председник Вучић дао одлучујући допринос изградњи темеља нове, подмлађене Србије која је у настајању. Након деценије његовог преовлађујућег утицаја на политику у Србији, постављен је нови стандард када је реч о одговорности у односу према држави за све евентуалне претенденте или будуће носиоце државне власти. То је моје лично мишљење. Политички меродавну оцену досадашњег мандата председника Вучића, међутим, дао је народ трећег априла-, изјавио је Ðурић.

Он је додао да „јединственост Вучићеве убедљиве победе на председничким изборима са аспекта историјски великог броја освојених гласова, као и са аспекта њега као кандидата којем је првом, од увођења вишестраначја у нашој земљи пре више од три деценије, пошло за руком да у првом кругу на тако доминантан начин поново освоји подршку грађана говори сама за себе".

Упитан шта очекује од Вучићевог другог мандата, Ðурић је навео да је из разговора са председником Србије јасно увидео да он за Србију, осим дубоко укорењене љубави има и велике снове и амбиције, као и непоколебљиву решеност и пожртвовање који су потребни да их преточи у стварност.

-Зато у наредних пет година очекујем много промена, драматично убрзање реформи и модернизације, као и наставак напорног рада на опоравку и подмлађивању Србије. Рачуни за деценије лутања, различитих грешака, понекад и лоших избора стигли су на наплату нашој генерацији.

Имали смо срећу што се у нашем времену Србији догодио и државник кадар да изазове континуирано преокреће у шансе-, нагласио је Ðурић.

Коментаришући учинак посете премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија Вашингтону, Ðурић је оценио да је он „показао завидну количину нервозе због српског лобирања и присуства у центрима у којима су он и његови истомишљеници дуго имали монопол над борбом за подршку САД" и додао да би било „много здравије" да је Курти разумевање које САД имају за Србију и за њен опоравак доживео као позитивне за цео регион.

БОНУС ВИДЕО:

 

 

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".