Ко год жели да купује руску храну и ђубрива може то да чини слободно и без страха од санкција, које се не односе на ове производе, изјавио је данас шеф за спољну политику ЕУ Жозеп Борељ.

Фото: Танјуг/АП

 

- Наше санкције нису усмерене на храну, ни на ђубрива. Сви који желе да купују руску храну и ђубрива могу то да раде, нема препрека... дакле могу да послују, могу да купују, могу да трансферишу, могу да се осигурају - рекао је Борељ новинарима уочи састанка министара спољних послова земаља ЕУ, посвећеног налажењу начина за деблокаду украјинског жита које стоји у црноморским лукама због текућег војног сукоба у тој земљи.

Међутим, како преноси Раша тудеј, санкције ЕУ односе се на руско бродарство, што спречава испоруке жита и ђубрива из земље на глобално тржиште. То је, по оцени овог медија, довело до растуће прехрамбене кризе, при чему су цене пшенице достигле рекордно високе нивое у последња два месеца.

Светска трговинска организација (СТО) процењује да се у украјинским лукама тренутно налази између 22 и 25 милиона тона житарица. Западне нације оптужују Русију да блокира овај извоз, док Москва то негира и наводи да жели да осигура безбедан пролаз кроз Црно море бродовима натовареним житом, али да украјинска војска то онемогућава јер је поставила мине у лукама.

Фото: Профимедиа

 

Према Борељу, последице кризе у Украјини „постају веома опасне не само за Украјину већ за цео свет“.

- Морам поново да упозорим на опасност од велике глади у свету, посебно у Африци.. рат је тај који изазива поскупљења и оскудицу енергије и хране. Подржавамо напоре Уједињених нација за деблокаду извоза из Украјине - рекао је он.

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".