Калињинградска област је део Русије који је тренутно највише погођен санкцијама Запада, а најновије се односе на одлуку Литваније да уведе забрану транзита робе из Русије до Калињинграда преко своје територије.
Како се истиче у "Онету", ситуација у овом европском региону постаје све напетија јер је Русија најавила одговор. Власти у Кремљу су овакав потез окарактерисале као непријатељски и захтевају хитно укидање ових ограничења.
Данас је Калињинградска област изузетно важна за Русију, пре свега зато што је то најзападнији део територије државе који је потпуно окружен чланицама НАТО пакта.
Занимљиво је то што је та територија у прошлости била део Источне Пруске. Све се променило одмах након Другог светског рата. Првобитно је планирано да након пораза нацистичке Немачке та територија припадне Пољској. Међутим, то се није догодило, јер су власти у Кремљу знале да ће захваљујући томе добити стратешку и престижну територију која се чак ни не граничи са остатком Русије, пише "Онет".
Немачки Кенигсберг постао је совјетски, а након тога руски Калињинград који данас представља седиште Балтичке флоте Русије.
Прочитајте још
Пољски лист истиче да је Калињинградска област данас најмилитаризованија територија у Европи која граничи са Пољском и Литванијом, чланицама НАТО-а и ЕУ.
Не треба заборавити да су престонице тих земаља у домету нуклеарних ракета које се тамо налазе, наводи "Онет".
Пољски аналитичар Витолд Сокала уверен је да Калињинград данас има, пре свега, значај престижа за Русију.
- То је војни плен, сувенир из толико вредне победе Совјетског Савеза над фашистичком Немачком. Истовремено, то је територија која је важна и са војне и економске тачке гледишта - истиче Сокала.
Такође подсећа да је Русија последњих година много инвестирала у економију Калињинграда, између осталог и у плутајући гасни терминал. Сокала сматра да, у војном смислу, Калињинград несумњиво био и остао упориште, страшило за западне земље. Он не искључује ни потенцијални значај територије као одскочне даске за офанзивне операције, јер Русија активно шири војну инфраструктуру у том региону, укључујући и нуклеарну.
Сокала закључује да актуелну ситуацију и однос снага у региону може изменити улазак Финске и Шведске у НАТО.
Подсетимо, недавно је Литванска железница обавестила Калињинградску железницу да ће 18. јуна прекинути транспорт робе која улази у санкције ЕУ. Након тога је саопштено да се ограничења транзита терета из руских региона у Калињиградску област преко територије Литваније односе и на друмски транспорт робе.
БОНУС ВИДЕО:
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".