Како наводи јапанска агенција Кјодо, ово се десило дан након што је кинески морнарички брод примећен у близини острва на која Кина полаже право.
Како је навела у саопштењу јапанска обалска стража, 15. улазак бродова ове године и први од 23. јуна, догодио се око 4.35 часова по локалном врему, након што су кинески бродови пратили јапански рибарски чамац.
Патролни бродови наредили су да два кинеска брода одмах изађу из вода у близини групе ненасељених острва, којима управља Јапан, али на које право полаже Кина, у Источном кинеском мору.
Јапански министар спољних послова Јошимаса Хајаши рекао је да је Јапан уложио "озбиљан протест" Кини путем дипломатских канала.
Он је на редовној конференцији за новинаре, улазак бродова назвао кршењем међународног права и поручио да ће се Јапан позабавити акцијама Кине "мирно и одлучно".
Прочитајте још
Министар одбране Нобуо Киши је рекао да кинеске "војне активности постају све активније" и да ће Јапан "одлучно и смирено изаћи на крај са сваким једностраним покушајем да се промени статус кво".
Острва Сенкаку, које Кина назива Ðаоју, и даље су проблематично питање у билатералним односима Кине и Јапана, наводи Кјодо.
Упркос поновљеним протестима из Токија, Пекинг, који такође има територијалне претензије у Јужном кинеском мору, наставља да шаље пловила у воде око острва под контролом Јапана.
Јапан и Кина у септембру ће обележити 50. годишњицу нормализације дипломатских односа, али је мало расположења за славље и на једно, и на другој страни, наводи јапанска агенција.
БОНУС ВИДЕО:
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".