Председник Вучић и Жиофре обратиће се после разговора у Палати Србија медијима.

Комесар за суседство и проширење Оливер Вархеји представио је раније данас у Бриселу годишњи извештај о напретку земаља Западног Балкана у спровођењу реформи и евопским интеграцијама, у склопу којег је и годишњи извештај ЕК за Србију.

Жиофре предао Вучићу Годишњи извештај ЕК

Емануел Жиофре предао је Вучићу Годишњи извештај Европске комисије о Србији 2022. године

Обраћање Жиофреа

Жиофре се захвалио на доброј сарадњи коју су имали са Србијом у претходних 12 месеци. Истакао је да је извештај продукт заједничког рада.

Истакао је да је документ објављен у моменту када се Европа фокусира на кризу у украјини која утиче и на политику проширења ЕУ.

- Ово је прилика да сви покушају да превазиђу актуелне изазове. Желим да истакнем да се овај извештај односи на политичке критеријуме, оно што зовемо основе, известили смо и о изборима који су били 3. априла. Истакнуто је да су политички акрети учествовали у изборном процесу што је довело до већег плурализма у парламенту и да су избори били слободни - рекао је он.

Што се тиче области у којима је забележен напредак у извештају је истакнуто правосуђе, као и борба против корупције.

Он је нагласио да "није постигнут напредак у нормализацији односа" између Београда и Приштине.

Фото: Танјуг/Тара Радовановић

 

 

Обраћање Вучића

Председник Србије Александар Вучић је нагласио да је у доброј мери сагласан са оним што је написано у извештају.

- Захвални смо на напорном раду људи из Европсске комисије који су направили овај извештај. За нас је важно да смо прошле године имали раст од 23,3 посто у трговинској размени, а ове године у првих 8 месеци имамо додатних 28.3 посто раста у трговиснкој размени што најбоље говори колики је значај ЕУ као партнера Србији - рекао је Вучић и истакао да ће више Србија да извози у Европску унију што говори и о ЕУ инвестицијама у нашу земљу које су огромне.

- Суштина се тиче нашег односа према увођењу санкција Руској федерацији. Ми нисмо отворили то поглавље, ово је политичко питање. Данас је наш ниво усаглашености на 45,03, значи да смо за нешто гласали, али није било везано за Русију. Они сваки дан излазе са декларацијама против Русије. Ми нисмо гласали ни за једну од њих. Рекао сам господину Жиофреу да ћемо са великом озбиљношћу узети у обзир њихове ставове и мишљења.

Наравно да је тај политички део обојио извештај и то је једини део - што морам да истакнем због оних злонамерних - то је једини део где је према ономе што види Европска унија забележено назадовање - у нашем односу према санкцијама према Русији, у нашој усаглашености са декларацијама ЕУ. Назадовали смо само у једној области а то је однос према Русији. Тачно је, тако смо гласали, то је политичка одлука Србије и плаћамо консеквенце за то, али ћемо узети у разматрање све што сте рекли и написали", истакао је председник Вучић.

Вучић је истакао да је јако задовољан што се у Србији поред великог притисака са свих страна успешно одржан референдум.

- Најгора оцена је назадовање, назадовали смо само у једној области - односу према Русији. А напредак је ако осуђујемо Русе сваки дан - истакао је Вучић.

Фото: Танјуг/Раде Прелић

 

 

Истакао је да је за нас посебно важно да је ЕУ спремна да отвори Кластер 3 и да ћемо наставити да радимо на реформама и да ћемо урадити много тога по питању владавине права до нове године.

- За мене је важна и анализа да Србија гради добросуседске односе са свима, иако је примећено да су односи са Хрватском затегнути. Не мислим ни да су посебно затегнути, али свакако не нашом кривицом - рекао јуе Вучић.

- Друго је питање око Црне Горе где се такође примећује наш напредак - додао је он.

- Важно је поглавље 35 - дијалог. Србија није изазивала ниједну кризу нити било шта друго, и по том питању је много тежак пут пред нама и плашим се да за Србију у наредном периоду неће бити добрих вести по том питању. Али то је нешто чему морамо посебно да се посветимо како бисмо чували мир и стабилност - рекао је председник.

- Овај извештај је повољнији у смислу владавине права по нас, а много неповољнији у смислу усаглашавања наше спољне политике са политиком Европске уније - закључио је председник Вучић.

Што се тиче Косова, ми смо себи запржили чорбу, ја то не кријем, када смо донели одлуку да се преговори преместе у ЕУ и сад можемо Светом Петру да се жалимо због тога. Колико год они говорили да су статусно неутрални, они или посматрају Косово као независну државу, или иду ка томе да то буде. Ми смо имали највећу стопу раста у целој Европи, али због овог питања, неке много горе од нас оцењују много боље. Они су у клубу, ми смо ван клуба, нас оцењују тако. Сада ћемо имати ту клацкалицу, санкције или Косово и Метохија, у сваком случају наше је да узмемо у обзир све ово што је рекао господин Жиофре.

Као што су нашли једну или две земље за ЈАНАФ, они хоће да казне Русију, али сами смо криви, то је наша политика, неувођење санкција Русији и ми ћемо узети у обзир све што је речено. Рекли су нам "Себи ћемо да дозволимо да увозимо руску нафту, а вама нећемо". Притом, они увели санкције Русији, а ми нисмо.

- Сви ти који су много бољи од нас и у свему савршени и дивни и величанствени, а ми назадујемо, додуше у једној области, ми смо напредовали више од свих њих. За нас територијални интегритет има нешто другачије значење од територијалног интегритета за њих - истакао је председник Вучић

БОНУС ГАЛЕРИЈА: Александар Вучић састанак са руским амбасадором Александром Боцан-Харченком

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".