Тачан износ повећања месечних ануитета кредита у отплати зависи од количине позајмљеног новца, уговорене камате, периода отплате и од тога колико је времена прошло откада је кредит одобрен.

Како рате еврокредита скачу, дужници страхују да ли ће моћи да наставе да их плаћају. Душан Узелац с портала Каматица каже да раст еурибора није толико за бригу колико би био алармантан проценат људи који не могу да их исплате.

ПРОГНОЗЕ СЕ ОСТВАРИЛЕ

Сценарио са швајцарцима се неће поновити јер је дужника много. Сви се ослањају на евро и веће турбуленције се не смеју дозволити, иако траје глобални сукоб који се обија преко леђа грађана.Економисти су летос упозоравали да ће потез Европске централне банке (ЕЦБ) с подизањем референтне камате у циљу смањења инфлације у зони евра директно утицати на повећање рата кредита везаних за еурибор, односно за евро, као и да ће то посебно погодити око 150.000 грађана Србије са стамбеним зајмовима.

Фото: Д. А./Профимедиа

 

 

Након скока вредности шестомесечног еурибора са минус 0,54 одсто у јануару ове године на садашња два одсто, ове прогнозе су се и обистиниле, а калкулације показују да ће рате за поједине стамбене еврокредите порасти од 68 евра (7.976 динара) до чак 114 евра (13.372 динара)!

Наиме, уколико је неко подигао кредит од 50.000 евра на 20 година, почетком године имао је рату од 276 евра, а она ће сада бити 344 евра, што је за 68 евра више. А уколико је, на пример, неко подигао 80.000 евра на 25 година, рата му је почетком године била 377 евра, а сада је 491, што је за 114 евра више у односу на почетак године. Ови примери односе се на зајмове са уговореном каматом од 3,5 одсто плус шестомесечни еурибор.

Душан Узелац с портала Каматица каже да је овакав раст еуробора очекиван. Еурибор је показатељ стања на тржишту и врло брзо је порастао сануле на два одсто. То се могло очекивати јер није логично да у кризи у каквој је цео свет он буде тако низак - каже Узелац, који се не усуђује да прогнозира колико ће још еурибор расти.

НАЈГОРИ СЦЕНАРИО

- Еурибор ће стати на нивоу баланса понуде и тражње новца. Тај ниво, нажалост, нико не може да предвиди у кратком року услед актуелних и тубулентних понашања на економским тржиштима - каже он, али подсећа да је највећу вредност европска референтна камата имала пре 14 година.

Фото: Танјуг/OLAF ZA KOMERCIJALNU BANKU/ MARKO RISOVIC

 

 

- У октобру 2008. еурибор је био 5,4 одсто. То је био моменат велике кризе и након тог скока уследила је реакција централних банака, после чега је он пао. Од тих 5,4 одсто у октобру 2008. пао је на један одсто до децембра 2009. Овај проблем је превелик да би се занемаривао, али ако постане већи, доћи ће до хитне реакције. Неће се дозволити да рате толико поскупе да људи не могу да их отплаћују - наводи он и закључује да би скок еурибора на пет одсто био најцрњи сценарио.

Уколико би се те најцрње слутње обистиниле, онај ко је подигао кредит од 50.000 евра на 20 година имао би рату од 434 евра, што је за 158 евра више него на почетку ове године. А ако би то задесило некога ко је узео позајмицу од 80.000 евра на 25 година, он би имао рату од 644 евра, што је за 267 евра него на почетку 2022.

(Курир)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".