Од како је пандемија ковида 19 прошле године довела до затварања школа и пореметила наставу, према истраживању министарства образовања, 415 ученика од основног до високог школског узраста је одузело себи живот, преноси Ројтерс позивајући се на јапанске медије.

Лист "Асахи" наводи да је тај број повећан за скоро 100, у односу на прошлу годину, а највећи је од када је са таквом евиденцијом започето 1974. године, преноси Танјуг.

Самоубиство има дугу историју у Јапану као начин да се избегне срамота или губитак части и стопа ове земље одавно је на врху Групе седам најразвијенијих држава, али су национални напори успели да смање бројке за отприлике 40 одсто током 15 година, а од 2009. тај број пада узастопно 10 година.

Током 2020., међутим, самоубиства су се поново повећала, при чему је број жена које су извршиле самоубиство порастао због емоционалног и финансијског стреса изазваног пандемијом корона вируса, иако је мање мушкараца у том периоду одузело себи живот.

Министарство образовања саопштило је да је током прошле године рекордан број од 196.127 ученика био одсутан од школе 30 или више дана, а резултати су показали да су промене у школском и кућном окружењу услед пандемије имале велики утицај на понашање деце, пренео је национални јапански сервис НХК изјаву званичника министарства образовања.

Упозорење УНИЦЕФ-а

УНИЦЕФ је објавио да су менталне болести код младих у порасту: сваке године око 46.000 деце и младих у доби од 10 до 19 година почини самоубиство. Стручњаци позивају на брзу акцију.

Бројке су више него алармантне, каже Зеинаб Хијази, коауторка студије о младима и суициду. Према истраживању УНИЦЕФ-а свако седмо дете и адолесцент у доби од 10 до 19 година у свету - живи с дијагностификованим менталним поремећајем. То укључује проблеме у понашању, анксиозност и депресију, од којих су неки толико озбиљни да погођени дижу руке на себе.

То значи да сваких једанаест минута једна млада особа изврши самоубиство, каже стручњакиња УНИЦЕФ-а за ментално здравље Зеинаб Хијази:

- Готово 46.000 младих људи одузме себи живот, сваке године. У групи од 15 до 19 година суицид је један од пет најчешћих узрока смрти. Млади људи више умиру само од у саобраћајним несрећама, од туберкулозе или насиља.

(Политика)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".