Нови пропис би требало да предвиди да сви објекти морају да буду бесплатно прикључени на већ изграђену мрежу, а посебно на водовод, канализацију, гасовод и даљинско грејање. Имајући у виду тренутне ценовнике, уштеда за домаћинства која тек чека овај посао не би била мала.
Према ценовнику "Београдског водовода и канализације", стамбени објекат до 100 квадрата, који се налази у ободном насељу престонице, прикључак од 25 милиметара и водомер од 20 милиметара, платиће 67.579 динара. Најскупља је накнада за учешће у прикључку и уградњи - стаје непуних 50.000 динара. Сагласност кошта око 6.000 динара, а услови нешто више од 12.000 динара. Исти посао за привреду, у случају пословног простора до 30 квадрата, кошта око 157.000 динара. Када је реч о канализацији, за исти објекат до 100 квадрата, прикључак кошта 78.708 динара. Пословни простор до 300 квадрата пут до канализације плаћа 119.997 динара.
Прикључак на суботички водовод до 14 метара, у просеку, кошта 31.286 динара. У овом јавном предузећу, прикључак на канализациону мрежу до 10 метара, грађанин ће платити 27.021 динар.
Много смо теже утврдили оквирне цене прикључка на систем даљинског грејања. Многе топлане их немају истакнуте на својим веб-страницама, или нису доступне. У случају Крагујевца, у фусноти стоји да је висина накнаде за прикључак на систем даљинског грејања од 2.000 динара (без ПДВ) по кW инсталисане снаге. Ова одлука се примењује од 1. јануара 2010. године. У Зрењанину се око 14.000 динара наплаћује поновно прикључење на систем, за оне који су искључени на станском ормару или станској хоризонтали. Купци који су искључени на грејном телу, када се саберу фиксни и варијабилни трошкови, могу да догурају до 19.000 динара.
Када је реч о прикључку на гасовод, ценовници су веома разноврсни, од општине до општине. Распон је, угрубо, од око 500 па до читавих 1.000 евра. Врбас је, примера ради, међу јефтинијим градовима. Када се саберу све ставка које се односе на прикључак, без ПДВ, збир је око 48.000 динара.
Прочитајте још
ГРАЂЕВИНСКО ЗЕМЉИШТЕ
Нацрт измена Закона о планирању и изградњи предвиђа и укидање плаћања конверзије за грађевинско земљиште, што је Министарство већ најавило. Накнаду за претварање права коришћења у право својине ће плаћати спортска друштва, стамбене и земљорадничке задруге, као и они на које се примењује Анекс Г о сукцесији.
Надлежни ову меру правдају застојем у коришћењу парцела до којих су нови власници махом дошли из приватизације. Верују да ће их сада коначно и користити за градњу.
БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".