Овај запањујући призор догодио се на дубини од неколико стотина метара, у близини обале антарктичког острва Роне, јануара 2022. године.

Када су се вратили на брод Викинг Еxпедитионс и показали фотографије Данијелу М. Муру, морском биологу са Универзитета Ексетер у Великој Британији, он је одмах знао да су се сусрели са "нечим невероватно ретким".

Како се испоставило, ови путници се налазе међу неколицином који су успели да виде џиновску фантомску медузу или Стyгиомедуса гигантеа. До тог тренутка, ово морско чудовиште је било претходно уочено само 126 пута од тренутка када је врста први пут описана 1910. године. Чак су се и научници са Института за истраживање акваријума у ​​заливу Монтереи - који су провели на хиљаде сати под водом - сусрели са њом само девет пута. 

Међутим, само недељу дана касније тј. крајем јануара 2022. године, друга група туриста је такође видела фантомску медузу, а потом још једну, средином марта. Да би пред крај туристичке сезоне, између октобра 2022. и јануара 2023. године, туристичка подморница забележеила још седам или осам виђања.

Фото: Јутјуб принтскрин/Nat Geo WILD

 

- Један од разлога честих сусрета је тај што туристичке експедиције на Антарктику све више нуде приватне подморнице гостима - објашњава Мур, главни научник компаније Викинг Цруисес, која води експедиције на Антарктику.

Арктичке воде на дубинама испод 50 м још увек нису добро истражене јер је до њих тешко доћи. Сада, са приватним подморницама које се спуштају на око 300 м, врло лако можете постати "први човек који је икада видео одређени део морског дна", додаје он. 

Фото: Јутјуб принтскрин/Nat Geo WILD

 

Дубокоморска енигма

Научници још увек не знају много о овим џиновским бескичмењацима, који живе у тамној и хладној зони поларних океана и уз помоћ својих таласастих пипака налик врпци хватају планктоне и мале рибе.

Једна ствар која је сигурна, јесте да - често имају друштво, малу рибу, латинског имена Тхалассобатхиа пелагица. Претопставка је да у овом обострано корисном односу, риба добија уточиште и заштиту у замену за бригу о здрављу медузе, тако што ће једе све паразите који се налазе на њој. 

Мур нагађа да су управо паразити један од разлога зашто је могуће видети ове велике медузе у плитким водама око Антарктика, јер је јадан од ефикасних начина за њихово "одстрањивање" управо израњање на површину и излагање сунчевим зрацима. 

Победа за науку

Приванте подморнице су возила у којима може да се смсети пилот и шест гостију. Опремљене су сондама и софистицираним камерама, што омогућава гостима да сниме фотографије и видео записе.

Парис Стефаноудис, морски биолог са Универзитета у Оксфорду, објашњава да је предност ових подморница та што омогућавају људима да "из прве руке виде окружење, уместо да само гледају на екран". 

Али овакве врсте истраживање имају и један очигледан недостатак - цену. Такве експедиције коштају на десетине хиљада долара по особи, што их чини доступним врло малој групи појединаца, каже Стефаноудис, који није био укључен у истраживање. 

Ипак, он се слаже да би приватне подморнице могле да пруже научницима више података о мало виђеним океанским створењима. Конкретно, он је заинтересован да сазна више о географској дистрибуцији фантомске медузе и о њиховом животу у дубоким водама. 

Укључивање јавности у овакве пројекте такође има своје предности, јер људи на тај начин постају свесни колико су екосистеми угрожени и самим тим добијају потребу да их заштите. Све у свему, како закључује - "то је победа науке".

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

(Национална географија)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".