Слободан Совиљ, начелник Националног центра за хидрометеоролошки систем, ране најаве и упозорења у Републичком хидрометеоролошком заводу (РХМЗ), каже за „Блиц“ да су за претходних 30 година просечне максималне температуре за овај период године биле између +20 до +27 степени, и у односу на те температуре оне које смо имали у досадашњем делу маја су мало испод просека уз честу појаву падавина које у Србији за сада нису биле обилне као у појединим деловима региона.

Честе, али не и обилне падавине

- У Србији су за сада падавине биле само честе, али не и толико обилне. Нестабилан период, са честом кишом и пљусковима са грмљавином ће потрајати закључно са четвртком, 18. мајем. У среду се очекује максимална температура од +18 до +23 степена, и на снази је жути метеоаларм због појаве грмљавина и количине падавина, која локално може достићи од 10 до 20 литара по квадратном метру за време грмљавинских процеса - каже Слободан Совиљ.

У четвртак ће температура бити нижа, то ће бити најхладнији дан ове седмице са максималним вредностима температуре од 15 до 18 степени уз потпуно облачно време. Једино ће мало бити топлије у четвртак у Тимочкој и Неготинској Крајини.

Престанак кошаве и сунчани викенд

- Добра вест је да је кошава дувала још у уторак, а затим следи слабљење ветра и у среду ћемо имати потпуни престанак кошаве. У другом делу седмице очекује нас скретање ветра на северни и северозападни правац, слабог до умереног интензитета. Након кишовитог и нестабилног периода, од петка 19. маја, до уторка 23. маја, имаћемо период са доста сунчаних сати широм Србије, док ће појава краткотрајне кише и пљускова бити локализована, и то углавном на брдско-планинска подручја западне и југозападне, јужне и југоисточне Србије, по ободном делу наше земље, док ће у већини крајева током дана било ипак суво уз дуже сунчане интервале - каже Слободан Совиљ.

Више сунца значиће и вишу температуру која ће и за дане викенда и почетком следеће седмице достизати +25, понегде +26 степени. Али, после релативно стабилног периода, који би могао да траје од 19. до 23. маја, од среде 24. маја до краја месеца поново ћемо имати нестабилно време са честом појавом кише и краткотрајних пљускова са грмљавином, а температура ће бити 2-3 степена нижа, што значи да ће максималне температуре бити од +20 до +24 степена Целзијуса.

Свеже за крај месеца

- Крај месеца ће поново бити мало свежији, нестабилнији и са чешћом кишом и краткотрајним пљусковима. Према тренутним дугорочним прогнозама наставак промењивог времена са честом појавом кише очекујемо и у јуну. Колеге које се баве месечном прогнозом времена су издале оријентациону прогнозу и очекује се од 70 до 100 литара по квадратном метру током јуна што је изнад просечних вредности за то доба године, поготово у Војводини, на југозападу и југу Србије. Дакле, очекујемо да и јун буде кишан као мај, али то не значи да ће бити хладан. Позитивно одступање месечне температуре ће бити +1 степен. Максимална температура ваздуха ће бити око +25 степени, то је мало изнад просека ако погледамо период од последњих 50 година. Можемо рећи, просечно топао и кишовит јун – каже Слободан Совиљ.

У РХМЗ кажу да се, када су у питању рекорди, мај 2023. није издвојио за сада ни по екстремним количинама падавина, није било екстремно топло, нити су грмљавински процеси били екстремни.

Без рекорда ове године

- Мај је само мало свежији са честом појавом кише. Али, ранији рекорди везани за мај су рецимо, максимална температура ваздуха у мају у Београду је осмотрена 19. маја 1996. године, када је било +34,9 степени. То је најтоплији мај. Имамо податак од пре девет година, 2014. године и сви се сећамо да су у мају биле велике поплаве у Србији. Тада је само за један дан, 15. маја, пало 110 литара кише по квадратном метру у Београду, док је сада, иако смо имали учесталу појаву падавина у Београду током овог месеца, у првом делу пало свега 20-25 литара кише по квадратном метру на нивоу града што је четири пута мање него што је тада пало само за један дан – закључује Совиљ.

БОНУС ВИДЕО: