Махидевран Хатун је била принцеза која је доведена на двор Султана Сулејмана када је имала само 11 година. Њено име на турском значи - она која је увек лепа. Махидевран је живела у изобиљу и богатству, увек је имала све најбоље, али живот ју је сурово казнио.
Прво се њен вољени муж заљубљује у конкубину и жени је, а онда јој убија и сина јединца.
Махидевран је према неким списима била веома поштована жена на двору Султана Сулејмана, она није била склона интригама, за разлику од Хурем.
Прочитајте још
О животу Махидевран Хатун пре доласка у Сулејманов харем не зна се много. У појединим изворима наводи се да је она ћерка извесног Абдуле, а сугерише се и да је њен отац био преобраћени роб непознатог порекла. Како је записао румунски историчар Николаје Јорга, Махидевран је заправо потицала из Црне Горе, а у неким изворима стоји и да је Албанка или Гркиња.
У историји се први пут појављује као једна од 17 жена у Сулејмановом харему док је управљао Манисом, а испрва није била међу омиљеним конкубинама младог принца. Међутим, временом је успела да постане његова миљеница, највероватније у време када је имала 15 година, будући да је њихов син Мустафа рођен у то време, око 1515. године у Маниси.
Када је Хурем дошла на двор, започиње велико ривалство између две жене. Иако се султанова мајка султанија Ајше Хафса трудила да смири страсти, нетрпељивост је била таква да је Махидевран у једном тренутку физички насрнула на Хурем, што је разљутило Сулејмана. Међутим, поједини турски извори тврде да је ово само древни трач.
Након погубљења сина, Махидевран се исте године преселила у Бурсу, где је сахранила сина и живела у тешком сиромаштву.
Причало се да је тада бацила тешку клетву на Султана Сулејмана и то проклињући га да се угуши у крви своје деце.
Тек након што је Хурем умрла, она је почела да добија приходе за нормалан живот, а Сулејман јој је купио кућу. Селим ИИ, син Сулејамана Величанственог и Хурем, исплатио је њене дугове и омогућио финансијску стабилност, а познато је и да је подигао маузолеј њеном сину и свом полубрату Мустафи 1555.
Махидевран Хатум умрла је 1580. године, а надживела је и Сулејамана, и Хурем, и све њихове синове. Сахрањена је у Бурси поред сина, у Маузолеју прина Мустафе.
Њен наследник, Саид Перизад Темрукоглу је овако испричао о њој:
"Према причи моје тетке, Султанију Махидевран је као јако малу, кад је имала 11 година, отац послао у Османлијску палату. Како би се удала за тадашњег принца Сулејмана. Најпре су је научили манирима и школовали, а касније се удала за Султана. Годину дана касније донела је на свет сина, Мустафу. Али према причању моје тетке и мог оца имали су још двоје деце, девојчицу и дечака. Девојчица је умрла као беба док је дечак доживео рану младост. Не знам зашто је умро, можда је и он као и принц Мустафа убијен. Његовог имена се више нико не сећа. С обзиром на судбину коју је доживео, сви су се сконцентрисали на принца Мустафу и могуће је да су се временом заборавила имена другог принца и султаније.
Махидевран је била јако лепа, образована, културна и паметна жена. Ја мислим да је Махидевранин живот био интересантнији од Хуреминог али нараво и трагичнији. На свет је дошла као моћна принцеза, кад је била дете заједно са сестрама је послата у другу палату. Тамо су је припремали да се уда за човека кога никада до тада није видела и кога није познавала. Касније су се венчали и имали децу. Живот је ову малу породицу одједном уздрмао. Јер се њен муж заљубио у другу жену. Живот јој се окренуо наглавачке. Трудила се да сачувао своју породицу и углед али је на крају изгубила. Као да то није било довољно, убијају њеног сина, и то ни мање ни више него отац њене деце. Поред тога, убијају и двоје мушке деце њеног сина. Имали су само четри односно три године. Као да сво то дивљаштво и лоша судбина нису били довољни, послата је у Бурсу где је живела у сиромаштву без сопственог новца. Какав катастрофалан живот, зар не? Из среће, богаства и спокојств у двоју спала је на несрећу, сиромаштво и непрекидну бол."
(Стил)
БОНУС ВИДЕО:
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".