А до када ће нам ти облаци доносити честе падавине и до када ће исте изазивати велике непогоде по Србији, као и колико ће се ово лето разликовати од претходног, водитељи Пулса Србије Анастасија Чановић и Милош Анђелковић питали су метеоролога Слободана Совиља.
- На жалост, нису лепе слике које смо имали прилике да видимо у нашој земљи. Јуче је готово свуда било обилних падавина. На снази остаје наранџасти метеоаларм са до 40 литара кише по квадратном метру у јужним и западним крајевима Србије - започиње Совиљ и наставља:
- У уторак и среду очекује нас делимична стабилизација времена, с 2-3 степена вишом температуром и краткотрајним предахом од падавина. Приближава нам се снажан облачни систем са Јадрана, у четвртак долази до Србије и условљаваће обилне кише с пљусковима и грмљавином.
Најавио је и краткотрајно пролепшавање времена, али и долазак новог снажног циклона из Средоземља.
- Та епизода потрајаће до понедељка, након чега би у последњој декади уследила делимична стабилизација с проређеним пљусковима и коначно да достигнемо 30-ак степени - каже метеоролог.
Прочитајте још
Совиљ нема лепих вести ни кад је у питању временска прогноза за следећи месец.
- Према сезонским прогнозама, дугорочну стабилизацију очекујемо у августу и септембру, међутим, чак и у јулу треба рачунати на учесталију појаву пљускова и грмљавина. Имаћемо тад више температуре, понекад и од 35 степени. Претходне две године била је велика суша, нарочито прошле године. У температурном смислу ове вредности су биле типичне за 60-е и 70-е године прошлог века. Ми смо под утицајем климатских промена навикли на 30 степени већ од маја. Неће се овакав почетак лета понављати у будућности тако често - прогнозиора Совиљ.
Коначно, објаснио је због чега смо оволико дуго под утицајем честих и обилних падавина.
- Нама је планета топлија за 1,15 степени у односу на прединсустријски период. Различита подручја имају и значајнији пораст температуре, Уз пораст од само једног степена, водена пара се нагомилава и покреће облаке и механизме који проузводе падавине. У топлијој атмосфери можемо имати много чешће падавине. Мења се образац падавина, кишне епизоде бивају екстремније, ове слике смо гледали и раније, али последње деценије су учесталији и, нажалост, такав тренд ће се наставити. Мораћемо се томе прилагођавати, чистити канале, то није лак посао. Исто је и с кишном канализацијом у урбаним срединама.
БОНУС ВИДЕО:
ПОТОП У ЧАЧКУ: Улице претворене у реке и потоке, под водом 200 објеката
(Курир)
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".