Инсект Тиски цвет, за кога кажу да је старији од диносауруса, у муљу реке живи као ларва три године да би у јуну изашао на површину како би продужио своју врсту, преноси Танјуг.

Тиски цвет живи само у чистим водама, а када због загађења или других фактора нестане са реке, више се никад не враћа.

Ово је редак природни феномен који се може видети једино на реци Тиси и Јангцекјанг у Кини.

Дан цветања никада се не зна, јер не цвета увек у исто време.

Љубитељи природе, углавном у јуну, долазе на Тису да уживају у јединствености и ексклузивности овог догађаја, а романтици да провере легенду по којој тих дана река испуњава љубавне жеље ако се у њу пусти свећица утиснута у лицидерско срце. Разноврсни програми су посвећени јединственом природном феномену, старом 200.000 година, који се у Европи задржао само на Тиси, пише Мондо.

Ларва овог инсекта живи на дну споротекућих река, а период ројења почиње средином јуна, када се на површини Тисе појављују ројеви са милионима јединки, па се каже да Тиса "цвета". Након три године живота у глиненом тлу ови инсекти излећу изнад површине воде и роје се. "Љубавна игра" се завршава до заласка сунца, када инсекти угину.

 

 

Након парења, женке полажу до осам хиљада јаја на површину воде, да би се она потом постепено спустила на дно и пронашла погодно место за развој. Иако развој ларве траје три године, овај крилати "цвет" живи само један дан. Некада су јединке Тиског цвета биле распрострањене и по другим већим рекама Европе, а данас је Тиса скоро једино уточиште ове врсте.

Овај природни феномен најатрактивнији је за праћење предвече, између пола шест и пола осам. Посебно атрактивно место за посматрање цветања је на 150. километру реке где се налази шумско шеталиште Тиски цвет, код шљункаре на излазу из Кањиже према Хоргошу. У част ове јединствене природне појаве на обали Тисе окупља се на хиљаде романтика који у вечерњим сатима уживају у манифестацији која се сваке године организује како би се овај феномен прославио.

 

 

- У нашим водама живи више врста инсеката из породице водених цветова, али обриси и свадбени лет ниједног од њих није тако атрактиван и драматичан као код инсекта тиског цвета. Након трогодишњег битисања у животном облику ларве и након 15 до 20 пресвлачења указује се средином јуна сваке године у репродуктивно способном облику и за свега пар сати завршавају своју земаљску мисију. На крају свадбеног плеса умиру прво мужјаци, а након полагања јаја и женке - објашњава биолог Јожеф Гергељ. Гергељ подсећа да је "љубавни плес" каснио 2007. а да је поранио 2018. године.

БОНУС ВИДЕО:

СПЕКТАКУЛАРНИ СНИМЦИ КИТОВА: Дивови код обала Аргентине припремају се за доношење младих на свет

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".