Говорећи о коришћењу платних картица у иностранству, Ђукић је навео да се провизија може наплатити, али да то зависи од тога где се картица користи.
- Оно што би била наша препорука код плаћања картицом јесте да картицу за плаћање користимо код трговаца на ПОС терминалима. Када користимо картицу, треба прво да видимо, постоје налепнице које означавају одређену марку картице, тако да кажем. Друго, треба да проверимо и да ли сви продавци примају нашу картицу. Ако смо већ принуђени да подижемо готовину са банкомата, у том случају се наплаћују провизије - истакао је Ђукић за РТС и додао да су провизије углавном веће за кредитне него за дебитне картице.
Провизије за плаћање картицом у иностранству и до 3 одсто
Провизије за подизање новца са банкомата, иначе, зависе од картице коју користите, и од банке до банке, и с тим у вези крећу се од 1 до 3 одсто. Често уместо провизије постоје и фиксне накнаде које износе од од 3-5 евра по трансакцији уколико подижете мањи износ. За исту услугу на шалтеру банке у иностранству се наплаћује провизија од 3-5 одсто, односно, од 3-5 евра по трансакцији. Треба рећи и да овај износ варира од банке до банке.
Користан савет може да буде и да пре него што подигнете новац са банкомата, добро размислите колико вам је новца потребно до краја летовања, јер ако се провизија плаћа по транскацији, онда ће вас свако подизање новца коштати.
На пример, ако подижете 5 пута по 20 евра и ако је провизија 2 евра по транскацији, платићете укупно 10 евра за све транскације, док ћете платити само 2 евра провизије уколико одједном подигнете 100 евра, наводе у једној банци.
Прочитајте још
У НБС кажу и да код плаћања картицом у иностранству картице треба опрезно користити, да никоме не треба да се даје ПИН код.
Никола Ђукић је навео да би пре поласка на пут у иностранство требало контактирати са банком и распитати се о условима коришћења платних картица у другим земљама, а уколико се картица током путовања изгуби или је банкомат "прогута", треба да се јавимо матичној банци.
Плаћање картицом у иностранству: Није исто да ли је везана за динарски или девизни рачун.
Ако је картица везана за динарски рачун, постоје трошкови конверзије валуте. Они се разликују од банке до банке и у просеку износе један до два одсто од трансакције. У овом случају банка ће приликом транскације прво извршити конверзију валута, а онда резервисати средства на вашем рачуну у одговарајућој динарској противвредности.
С друге стране, ако имате девизни рачун у истој валути повезан са вашом платном картицом, таквих трошкова неће бити. Уколико вршите плаћање у валути која је различита у односу на валуту на вашем девизном рачуну, банка ће у том случају вршити конверзију и поново ћете имати провизију.
На пример, ако плаћате у доларима са девизног рачуна у еврима, банка ће прво вршити конверзију долара у динаре, па динаре у евре, ато рецимо на 20 евра може коштати и до два евра.
(Блиц Бизнис)
БОНУС ВИДЕО:
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".