Најтамнија подручја су најгушћа, где густа прашина у чаурама још ствара протозвезде. Огромни биполарни млазови молекуларног водоника, представљени црвеном бојом, доминирају сликом, појављујући се водоравно у горњој трећини и стрмо на десној страни.

Оне се догађају када звезда први пут пробије свој натални омотач космичке прашине, избацујући пар супротних млазница у свемир попут новорођенчета које прво испружи руке у свет. Насупрот томе, звезда С1 је исклесала ужарену пећину од прашине у доњој половини слике. То је једина звезда на слици која је знатно масивнија од Сунца.

Фотографију је направио свемирски телескоп „Џејмс Веб“ поводом свог првог рођендана. Она омогућује да сведочимо врло кратком раздобљу у звезданом животном циклусу с новом јасноћом.

И наше Сунце је прошло фазу попут ове, давно, а сада имамо технологију да видимо почетак приче туђе звезде, рекао је Клаус Понтопидан, који је радио као научник на пројекту „Џејмс Веб“ на Научном институту за свемирски телескоп у Балтимору у САД, у периоду пре лансирања и током прве године рада телескопа.

А за следећу годину, научници најављују амбициозније циљеве, пренео је „Зимо“.

БОНУС ВИДЕО: