Суперћелијска олуја која је протуњала нашом земљом показала је да грађани или не разумеју упозорења Републичког хидро-метеоролошког завода или не знају шта поводом њих да предузму.

Зелени, жути, наранџасти и црвени - старом стратегијом из 2011. дефинисане су четири врсте метеоаларма које издаје РХМЗ. На основу тих упозорења реагује Министарство унутрашњих послова.

- Након пријема ових информација од стране Сектора за ванредне ситуације уз додатна упутства, ове информације се прослеђују организационим јединицама РС и обавештавају се локални штабови за ванредне ситуације у чијој надлежности је и она прва ситуација попут ванредне ситуације - рекао је Горан Михајловић, помоћник директора РХМЗ.

Новом статегијом предвиђено је увођење јединственог броја 112 који ће објединити све надлежне службе - полицију, ватрогасно-спасилачке јединице, хитну медицинску помоћ. Први на потезу биће МУП који ће издавати упутства грађанима.

- Министарство унутрашњих послова треба преко одговарајућих мобилних оператера да изда обавештења грађанима. Ако у ванредним ситуацијама дође до ометања критичне инфраструктуре, постоје специјализоване јединице које обавештавају грађане на терену - изјавио је др Владимир Цветковић, професор на Факултету безбедности.

Упозорење путем СМС-а уведено је у бројним државама у свету, међу којима је и Грчка. У тој земљи "аларм" за невреме уведен је 2019, после великих пожара у Атини. Када тај систем заживи и у нашој земљи, упозорење на опасност од временских непогода стићи ће на мобилне телефоне свих грађана унутар угрожених подручја.

БОНУС ВИДЕО:

ДА ОВОЛИКО СВЕ УБИЈЕ? Језиве последице града у селу Медвеђа код Трстеника, мештани очајни

(Курир)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".