Према закону, ванбрачна заједница (односно и брачна и ванбрачна) треба да траје минимум три године да би један од преживелих супружника/ванбрачних партнера имао право да наследи пензију. Други, алтернативни, услов је да имају заједничко дете, објаснио је адвокат Никола Пањковић.

Међутим, закон раздваја посебне услове за удовице и удовце.

Удовица мора да има 53 године у тренутку смрти ванбрачног партнера односно мора да буде неспособна за рад или да врши родитељско право над заједничком децом уколико жели да оствари право на пензију покојног ванбрачног партнера.

За удовца су услови другачији. Он мора да има 58 година, док су остали услови исти.

Подела имовине

Што се тиче поделе имовине, ванбрачна заједница није једнака брачној.

Како је објаснио адвокат, ванбрачни партнер нема иста наследна права као брачни супружник.

"Ванбрачни партнер не наслеђује свог покојног ванбрачног партнера. Може да се деси да они током живота располажу имовином, тестаментом и на тај начин једно друго обезбеде, али конкретно у оставинском поступку иза покојника не може да учествује ванбрачни партнер", објаснио је Пањковић.

Међутим, ванбрачни партнер има права на половину свог стана уколико у катарсту непокретности стоји уписано да је у питању заједничка имовина.

"Уколико је само једна особа односно покојни ванбрачни партнер купио стан без доказивања стицања овог другог - тај други је у проблему јер ће морати да доказује своје учешће - у том случају неће имати права на наследство", појаснио је адвокат.

Како доказати ванбрачну заједницу?

Ванбрачна заједница се доказује у ванпарничном поступку, а, према речима адвоката, то би требало да буде прост поступак.

"Ванбрачни партнер који је надживео свог партнера покреће поступак пред надлежним судом где доказује чињенице које му иду у корист за доказивање трајања односно постајања те ванбрачне заједнице. Изводе се докази попут саслушања неких странака, достављања медицинске документације... Након што суд донесе решење, ванбрачни партнер може да поднесе захтев ПИО фону за утврђивање права на породичну пензију", рекао је Пањковић.

Подвукао је да ванбрачни партнер може да располаже неким делом имовине само ако је покојник то оставио за живота. Уколико ништа од уговора или тестамената није закључено за живота, ванбрачни партнер нема право ни на шта.

"Може да доказује у неким поступцима, али начелно нема право на имовину након смрти партнера, нити да настави да живи у заједничком стану", рекао је адвокат.

(Б92/ТВ Прва)

БОНУС ВИДЕО: