Повод није био нимало леп. Наиме, медији широм ондашње Југославије, али и целог света, брујали су те 1985. године о нацистичком журу који је приредила контроверзна ћерка угледног новинара Димитрија Бјелице. Истина, Исидора је још у адолесцентском периоду, проведеном у Сарајеву, привлачила велику пажњу својих суграђана због бројних перформанаса које је изводила на улицама главног града Босне и Херцеговине, као и због пропагирања ставова које је тадашња чаршија сматрала исувише либералним.
Међутим, Бјелица никада није имала у глави анти-државне нападе, како јој се након те журке организоване поводом прославе пунолетства приписивало.
Наиме, Исидора је у свом стану окупила 18 пријатеља, које су углавном сачињавали млади уметници, песници и режисери. Како није желела да прослава њеног рођендана буде обична, пристала је на идеју једног пријатеља да журка буде тематска, односно да се поделе на партизане и четнике. Бјелица је одушевљено прихватила ту идеју, у жељи да свој рођендан претвори у протест против члана 133, али јој се све то обило о главу, будући да се испоставило да је тај њен пријатељ радио за ДБ, те да је постала његова марионета.
Како се те вечери осећала лоше, Бјелица је већ око десет сати увече окончала журку, на којој је, како је касније сазнала, било испланирано да се појави полиција и све их похапси као непријатеље државе.
Прочитајте још
Ипак, 20 дана касније Исидора је заиста приведена, али под изговором да је у питању подизање демонстрација против штафете младости. Полиција је упала у њихов породични дом, претресла им све ствари и читала Исидорине дневнике. За то време, она је била подвргнута мучном испитивању у полицијској станици које је трајало чак 18 сати.
- Претили су ми силовањем, урлали на мене и поручивали ми да морам да потпишем да сам сарађивала са страним силама не би ли срушила социјализам - открила је једном приликом списатељица.
Међутим, Исидора се није дала, иако је постала свесна на основу свих изнесених података да су је прислушкивали дужи временски период. Измучена и исцрпљена, Бјелица је одлучила да све претвори у перформанс.
- Када су ми говорили да радим против државе, ја бих почињала да рецитујем Дучића, Шантића и Бодлера. Хтела сам да их препородим путем уметности. Чак сам и певала - присећала се уз осмех Исидора.
У полицијском записнику постоји чак и невероватан податак о томе како јој је, након 16 сати испитивања, коначно понуђена храна. У том моменту је 18-годишња Исидора погледала кроз прозор и упитала инспекторе:
- Како ћете ми донети ћевапе када Сарајево гори? Зар не видите да падају бомбе?
Инспектори су помислили да је Бјелица "скренула" због стреса и глади, али она је касније тврдила да је тада имала визију свега онога што ће се касније догодити у њеном родном граду.
Због свега овога се Исидорина породица преселила у Београд, а медији су тек четири месеца касније дошли до ове приче и направили од ње невероватну помпу која је прешла границе тадашње Југославије.
(Пулсонлине)