Редак плави супермесец осветљава ноћно небо Србије ове седмице, а вечерас је други пун Месец током августа, због чега се назива плавим, а назван је супермесецом јер је ближи Земљи него обично, па изгледа да је већи и светлији.

Последњи пут су се два "супермесеца" појавила у истом месецу 2018. године, а следећи такав феномен се неће догодити пре 2037. године, тврде астрономи.

Феномен "супермесеца" се дешава када је пун Месец близу своје најближе тачке Земљи, тако да изгледа до 14 одсто већи и 30 одсто светлији у поређењу са ситуацијим када је најудаљенији.

Фото: Профимедиа

 

 

Шта значи појам супермесец?

Месечева путања око Земље није идеално кружна, већ благо издужена елипса. Та елипса је благо померена, означавајући перигеј као тачку најближу Земљи, те апогеј као тачку најудаљенију од Земље. Просечна удаљеност Месеца од Земље је приближно 384.400 км.

Учинци гравитације од Сунца и планета (највише Сунца) утичу на стазу Месеца око Земље, узрокујући додатни помак. Стога перигеј није увек исте близине, као ни апогеј исте удаљености. У перигеју, Месец нам се приближи на приближно 363.295 км, док у апогеј стоји на око 405.503 км.

Појам "супермесец" није научни израз, већ је то назив који су осмислили посматрачи неба и медији. Астрономи користе изразе "Месец у перигеју" и "Месец у апогеј" како би означили ову појаву.

БОНУС ВИДЕО:

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".