Снимак мајмуна који шета на крову на Карабурми изазвао је неверицу међу грађанима, а и даље је мистерија откуд он ту. Одговор на ово питање нема нико од надлежних градских органа, па се зато сумња да је мајмун илегално доведен у Србију.

Људи трагају за мајмуном као за "покемонима"

Чим се овај снимак мистериозног мајмуна на Карабурми појавио на друштвеним мрежама нико није могао да утврди где се он тачно налази. Десетинама, ако не и стотинама, па и хиљадама људи није био проблем да се организују и да у коментарима пишу где би мајмун могао да буде како би га ухватили.

Обзиром да је иницијална локација - Карабурма, потврђена, али потребно је имати на уму да је то само један мали део овог дела Београда једини траг су куће и соларни панели на једној од кућа.

Тако су људи правили Инстаграм и друге групе у којима су писали где би мајмун могао да буде.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MOJ BEOGRAD (@moj_beo_grad_)

 

Те локације су, како за "Блиц" каже особа која је учествовала у овом несвакидашњем авантуристичком лову на мајмуна Стара Карабурма где има доста кућа, али и улице Драгослава Срејовића, Љубице Луковића, Гарсије Лорке, и друге где има доминантно кућа са крововима где би мајмун могао да се "вере".

"Не прилазите одбеглом мајмуну"

- Моја претпоставка је да је мајмун побегао, и ако је побегао вероватно га је власник пронашао пре било кога. Проблем је овде и сада у веродостојности фотографије. Ево ја сам данас добио жалбу за нек животињу у зоо врту за коју се испоставило да је стара 10 година. Проблем је ући у траг свему томе, и ономе што је заиста истина - упозорава каже Кристијан Овари, биолог Бео зоо врта, за "Блиц".

Он је позвао све грађане који тврде да су овог мајмуна видели на Карабурми, да му не прилазе јер то може да буде веома опасно.

- Људи никако нека не покушавају да га хватају, вабе или хране. Одмах би требало да обавесте, полицији, ЈКП "Ветерина Београд" или и Завод за заштиту природе. Ми као зоо врт можемо да изађе и да хватамо животиње само ако добијемо дозволу од надлежних - објашњава Овари за "Блиц".

Преносе ХИВ, хепатитисе Б и Ц

- Макаки берберски мајмун је једини европски представник мајмуна на планети. Проблем је у томе сто они добро подносе нашу климу, па су се у стара времена држали као љубимци између осталог. Међутим, временом су постали угрожена врста животиња - каже Кристијан Овари за "Блиц".

Према његовим речима, ова врста мајмуна се лако размножава, и често је мета илегалних циркуса.

- Велики проблем са њима буде то што су они као мали и бебе јако симпатични. Ипак како одрастају почињу да показује друге нагоне, и постају велика опасност. Када се међусобно свађају, они се уједају за ногу или подлактицу, али када мајмун уједе човека то може да доведе до инфекције вирусом хепатитиса Б и Ц. Такође преносе и врсту ХИВ вируса који је сличан као онај код људи, тако да уједом тог мајмуна можете да будете и ХИВ позитивни - упозорава Овари за "Блиц".

Он истиче да је сој вируса хепатитиса Б и Ц који ови мајмуни могу да пренесу човеку изузетно опасна по људе. Такође напомиње да ове болести могу да пренесу човеку само илегалним контактом.

Физички јачи од одраслих људи

Према речима биолога Оварија, одрасла јединка, а поготово ако је мужјак представља озбиљан проблем и одраслом мушкарцу да га савлада.

- Најгоре је када људи кажу "имаћемо мајмуна док је мали, а онда ћемо да га дамо зоо врту". Тих мајмуна нема код нас у зоо врту, превасходно јер постоје угроженије врсте које захтевају већу бригу. Када нам се се неко појави са кутијом и животињом, а ми немамо услове да га држимо, то је већ проблем - каже Овари за "Блиц".

Он објашњава да се не може тек тако чувати егзотична животиња у Бео зоо врту, и да је претходно потребно добити многобројне дозволе, припремити станиште, и још много тога.

Закон у Србији забрањује држање примате, али...

Како Овари каже Закон Републике Србије у оквиру заштите животне средине каже да је држање примата забрањено изузев у посебним условима у заточеништву.

- То значи да морате бити зоо врт, али чак ни мини зоо врт за то не добије дозволи. Морате бити неко прихватилиште или установа која је бави анализама, и морате имати одобрење једино од министра - каже за "Блиц" он.

Овари се осврнуо на неколико случајева када су примати ове врсте пронађени илегално у Србији.

- Не тако давно је био случај да је једна млада женка нађена, она је спасена и сада се налази у зоо врту у Палићу. Њихов животни век траје и до 30 године ако довију адекватну негу, док мајмуну и у приватном или илегалном власништву страдају због неадекватне исхране - подвукао је он.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО: