Док је већина људи на репродуктивном врхунцу у својим 20-има, постоје неки који тада још нису спремни да постану родитељи. Зато се већина стручњака и родитеља слаже да заправо не постоје савршене године за трудноћу.
- Што сте млађи, то имате мање новца и средстава за бригу о детету. Што сте старији, то имате више новца - каже гинеколог Венди Ц. Годал МекДоналд.
У наставку сазнајте шта вам носи трудноћа, у зависности од доби у којој затрудните.
Пре 20. године
Имати дете у тинејџерском периоду није идеално због пуно ствари, али плодност је тада на врхунцу. Према др. Годал МекДоналд, жене у овој доби имају мању тежину, што помаже у смањењу ризика од компликација у трудноћи попут гестацијског дијабетеса и хипертензије. Нажалост, стопе прееклампсије су обично веће међу људима ове доби и поново расту у касним 30-има и раним 40-има.
Прочитајте још
Од 20. до 24. године
Већина људи у раним двадесетима је врло плодна, али финансије још увек могу бити терет у овој доби.
Од 25. до 29. године
Медицински гледано, изгледи за трудноћу у касним 20-има исти су као у раним 20-има, а предности и мане начина живота такође се не разликују пуно. Али у овој доби имате више мудрости и стрпљења за децу.
Од 30. до 34. године
У овој доби плодност пада. Што се тиче предности, трудноћа у раним 30-има је добра јер сте имали времена да уживате у својој младости.
Од 35. до 39. године
Плодност почиње да опада у 32. години, а тај пад се значајно убрзава након 37. па би особе у средњим или касним 30-има требало да разговарају с гинекологом о зачећу. Здравствени ризици такође почињу да расту, попут хипертензије, дијабетеса у трудноћи и прееклампсије, као и стопе хромозомских абнормалности.
Од 40. до 45. године
Шансе здраве особе да затрудни у овој доби мање су од 5 посто. Медицински ризици још су један проблем: особе старије од 40 година имају пораст компликација у раној трудноћи као што су ванматеричне трудноће и побачаји.
Такође је већа вероватноћа да ће трудница патити од прееклампсије, дијабетеса, плаценте превије, ниске порођајне тежине и превременог порођаја, с вишом стопом феталне смрти. Ризици се додатно повећавају ако жена већ има висок крвни притисак, дијабетес или је гојазна, преноси Индеx.хр.
БОНУС ВИДЕО:
(Крстарица)
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".