Њихов богат укус и мирис евоцирају успомене на домаће оброке, али све чешће се поставља питање какав утицај имају на здравље. Стручњаци истичу како кључ није у потпуном избегавању ових намирница, већ у проналажењу равнотеже и разумевању њихових нутритивних вредности и учинака на организам, пише клик.хр. 

Свињска маст и сланина често су под лупом због високог удела засићених масти, али то их не чини нужно лошима. Када се конзумирају умерено и као део уравнотежених оброка, могу да допринесу здрављу. На пример, свињска маст садржи витамин Д и омега-3 масне киселине, посебно када потиче од животиња узгојених природном храном. Такође, маст је стабилна на високим температурама, што је чини погодном за термичку обраду.

Што се тиче сланине, иако се често критикује због масноћа и холестерола, она садржи значајне количине мононезасићених масти попут олеинске киселине, која се налази и у маслиновом уљу. Уз то, сланина је богата витаминима групе Б, селеном, фосфором и гвожђем. Но, важно је бирати производе без доданих нитрата и нитрита те је правилно припремати како би се смањила присутност потенцијално штетних једињења.

Фото: Shutterstock

 

За разлику од масти и сланине, лук ужива неподељену похвалу стручњака. Ова храњива намирница богата је влакнима, витаминима, минералима и антиоксидансима који смањују упале и ризик од хроничних болести попут срчаних обољења. Осим витамина Ц, који јача имунитет, лук садржи витамине Б групе и калијум, кључан за здравље нервног система и мишића.

Док су маст и сланина често предмет расправа, њихова умерена конзумација и правилна припрема могу да смање ризике. С друге стране, лук остаје ненадмашан савезник у свакодневној исхрани, пружајући бројне здравствене бенефите.

БОНУС ВИДЕО: