Фројдова и Јунгова теорија снова прилично су различите, међутим обе су имале изузетно значајан утицај на наше разумевање значења одређених симбола који се појављују у сновима.
Према мишљењу утемељивача психоанализе Сигмунда Фројда, снови су начин на који наш ум несвесно обрађује догађаје, а разумевањем симболике у сновима можемо стећи увид у своје најдубље страхове и жеље.
Психолог и психијатар Карл Густав Јунг верује да разумевањем својих снова можемо доћи до огромног складиштеног резервоара прикупљених знања.
Иако су обојица изузетно важна за учења о тумачењу снова, имали су различита гледишта о значењу снова са мотивом змије.
Прочитајте још
Фројд је био склон додељивању фиксних значења симболима снова и често им је придавао тумачења сексуалне природе - веровао је да је све повезано с нашим жељама и страшћу.
Јунг је, са друге стране тврдио да су многи симболи релевантни само за сањара и ту се њих двоје 'сукобљавају'.
Симболика снова са мотивом змије по мишљењу Сигмунда Фројда
Према Фреуду, снови с мотивом змије повезани су са мушким репродуктивним органом, а веровао је да такви снови означавају потиснуту сексуалну жељу.
Снове са мотивом змије повезивао је са нашим либидом, а змију је дефинисао као 'фалички симбол', тј. сматрао је да змија у сновима представља мушку фигуру нечијег живота или сексуални нагон према другој особи.
Симболика снова с мотивом змије по мишљењу Густава Јунга
Јунг је змију повезивао са мудрошћу и сматрао ју је симболом исцелења. Одговор на питање зашто смо сањали змију, по њему се крије у нама самима.
Он је веровао да су снови од велике важности и да треба да размишљамо о њиховом значењу док нам оно не постане логично, а за то је потребно дубоко заронити у несвесни дио нашега ума, преноси Сенса.хр