Света Петка је један од најважнијих "женских" празника. Верује се да је то дан када жене треба да се посвете молитви, да оду у цркву и упале свећу. Многи од нас су управо на овај дан доживели чуда о којима годинама причају, па се стога строго води рачуна да се овај дан празује и посвећује управо Светој Петки.

Жене на овај дан имају само један задатак, а то је молитва.

Сматра се богохулним на дан Свете Петке радити било који тежак физички посао и оптеретити се другим стварима, сем молитвом.

Ова светитељка се јавља и упозорава своје вернике углавном кроз снове. Свету Петку, на њен дан, 27. октобра многи призивају у помоћ, палећи тамјан и заливајући славски хлеб црвеним вином, помињући у молитвама Петковицу или Пејчиндан. Потом попију воду сакупљену с извора уз манастире посвећене њој.

Фото: СПЦ, Новости

 

 

Дан њеног упокојења обележен је подебљаним црним словом и представља не само велики хришћански празник, већ и једну од најчешћих крсних слава у српском народу, а многи верници је сматрају својом заштитницом (посебно жене, деца и стари) и славе као преславу (другу крсну славу) по свим славским обичајима.

Ова славна и код Срба веома поштована светитељка је заштитница жена, која је помагала болесне и сиромашне.

СВЕТА ПЕТКА - МОЛИТВА

Молитва Светој Пекти је директно обраћање светитељки Светој Петка или Параскеви (грч. Παρασκευή - петак). Она је била хришћанска подвижница из 11. века. Њене чудотворне мошти преношене су у току времена много пута. Најпре у Цариград, па одатле у Трново, да би потом биле пренете у Валахију. Кад су Турци освојили Валахију 1396. године  својим заузимањем код султана Бајазита царица Милица пренесе мошти ове светитељке у Београд. У Београду је затим подигнута црква Свете Петке која и до данас постоји (у Калемегданској тврђави), у којој се налази и извор Свете Петке са чудотворном водом. Године 1521. султан Сулејман заплени мошти преподобне Параскеве и пренесе их у Цариград. Благочестиви Василије Лупул, господар земље Молдавске пренесе свете мошти у свој престони град Јаш. Данас град Јаши припада Румунији и у њему се налазе мошти Свете Петке. Дивним чудесима својим ове свете мошти непрекидно прослављају Господа.

МОЛИТВА СВЕТОЈ ПЕТКИ ПАРАСКЕВИ

Света Петко, Божја светитељко, моли Бога за нас. Удостојила си се гледања лица Божјег, као чедо нашег народа, славна Петко светитељко, па имамо слободу теби говорити, сродници нашој, и тебе молити за спасење душа наших.

Слава си и похвала Београду, где чудотворна вода твоја привлачи множине многе, као негда Витезда, и даје слепима вид, узетим здравље, малаксалим снагу, и свима бодрости и радости, Христова девице, наша помоћнице.

Фото: спц.рс/Новости архива

 

 

Буди и надаље стража нашем престоном граду, утврди га у Православљу, помози верницима, подигни недужне и тужне, а усопшим родитељима нашим, браћи и деци, измоли вечни покој и вечно спасење, света Петко, Божја светитељко.

Свима помози, па и мени не одмози. Добре у добру сложи, и свако им добро умножи. Да се кроз тебе прослави Бог у Тројици, навек века. Амин.

Тропар, глас 4.

Заволевши миран пустињски живот и пошавши добровољно за Христом, твојим Жеником, узела си од своје младости Његов лаки јарам, наоружавши се знамењем крста против духовних непријатеља. Испосничким подвизима, постом, молитвама и сузним капима угасила си угљевље страсти, Параскева, достојна похвале, која и сада са мудрим девојкама стојиш пред Христом у небеском дворцу: моли се за нас који поштујемо твоју часну успомену.

Кондак, глас 6.

Прославимо сви побожно најчаснију Параскеву, свету заштитницу у невољама, јер она, оставивши пропадљиви живот, прими вечни, непропадљиви. Због тога, по Божијој заповести, нађе славу и благодат да чини чуда.

(Црква Уб, Стил)

БОНУС ВИДЕО: