Операција је урађена у понедељак, 27. новембра и на тај начин је омогућено пацијенту који се налазио у терминалном стадијуму срчаног попуштања, да продужи живот и премости период до трансплантације срца.
Како објашњава асс. др Емилија Несторовић, кардиолог, начелник Одељења за трансплантацију срца и механичку потпору срцу Клинике за кардиохирургију УКЦС, пумпе мењају и леву и десну страну срца и функционишу о типу вештачког срца, али су доста лакше и нечујне, што пацијентима даје већи степен комфора и враћање нормалном начину живота.
- Операција је трајала 4 сата након чега је уследио интензиван рад у јединици интензивног лечење како би се ускладила активност две вештачке пумпе са активношћу пацијентовог срца. Пацијент је млад, има 53 године, са дијагнозом срчане слабости, који се дуго лечи у нашем центру и налази се на листи за трансплантацију. Због значајног погоршања у току последње хоспитализације са радом и леве и десне стране срца са свега 8 одсто, и нестабилношћу упркос свим покушајима медикаменталног лечења, ова операција је била једина шанса да му продужимо живот - објашњава др Несторовић.
С обзиром на комплексност саме дијагнозе, клиничког стања пацијента и саме операције, тим су чинили кардиохирузи, кардиолози, анестезиолози, перфузери, инструментарке, анестетичари и наравно медицинске сестре које представљају значајан део тима у целом постоперативном опоравку.
- Операција у овом случају представља прелазно решење, да омогући пацијенту шансу да на листи за трансплантацију дочека ново срце. Срчане пумпе немају рок трајања и код пацијента који из било којих разлога имају контраиндикацију за трансплантацију срца, попут година старости, болести других органа, могу представљати и дефинитивни начин лечења - рекла је др Несторовић.
Пацијент је добро, опоравља се
Овом мушкарцу је на овај начин спасен му је живот, а Клиника за кардиохирургију сврстала се у ред малог броја европских центара који могу успешно да лече обострану срчану слабост код болесника који не могу да чекају трансплантацију срца.
Оперисани пацијент је добро и опоравља се.
- Данас је четврти постоперативни дан и све тече на најбољи могући начин. Ради се о процедури када се практично мења читаво срце са две пумпе и резервисана је само за најболесније људе. То је и решење за многе пацијенте који чекају на трансплантацију срца, али не би без оваквог захвата могли да је дочекају. У том случају ово је нека врста моста до пресађивања - рекао је за РТС проф. др Светозар Путник, кардиохирург и директор клинике за кардиохирургију УКЦС у Београду.
Нажалост, број расположивих срчаних мишића за трансплантацију нигде у свету није довољан, а код нас је та статистика још гора – ове године само пет трансплантација је урађено.
- Овакав захват може да буде и дугорочно решење, али би било идеално да се у неком тренутку појави одговарајуће срце и да се ураде пресађивање, али он са овим може да живи годинама. То наравно зависи и од пажљивог менаџмента читавог тима лекара и медицинских сестара који ће о њему водити рачуна - наводи Путник.
Око 30 људи укључено у читав поступак
Надају се и да ће пацијент моћи кући за десетак дана.
Директор Клинике за кардиохирургију напомиње да је и даље огромна потреба за органима и да између 50 и 70 људи чека на срце.
- Нажалост, имамо и људе које смо изгубили током чекања. Неке смо оперисали, а увек стижу нови случајеви - закључио је Путник.
БОНУС ВИДЕО
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".