На Земљу је из дубоког свемира стигао видео-снимак и "представљен" пругастој наранџастој мачки која је јурила ласер (она је била на Земљи), саопштила је америчка свемирска агенција НАСА.

На снимку види се како мачка која се зове „Татерс“, лови црвену ласерску тачку.

Тај видео од 15-секунди, први пренет ласером, послат је на Земљу са удаљености од 30 милиона километара.

Било је потребно мање од два минута да видео ултра-високе дефиниције, послат максималном брзином тестног система од 267 мегабита у секунди, стигне од НАСА-ине свемирске летелице „Психе“ до опсерваторије „Паломар“ у оквиру „Калтецха“.

Видео је убачен у „Психе“-у као ласерски комуникациони експеримент пре но што је та свемирска летелица у октобру кренула ка једном ретком астероиду од метала. Тим мисије у НАСА-иној Лабораторији за млазни погон у Пасадени (ЈПЛ), Калифорнија, одлучио је да видео буде снимак трогодишње разигране мачке једног њеног службеника.

Видео је емитован на Земљу 11. децембра, а НАСА га је објавила ове недеље. Упркос великој удаљености, тест је видео пренео брже од већине широкопојасних интернет веза овде, на Земљи, рекао је Рајан Рогалин из пројекта.

НАСА жели да побољша комуникацију из дубоког свемира, посебно јер се астронаути спремају да поново оду на Месец, а меркају и Марс. Ласерски демо је намењен за пренос података брзином до 100 пута већом од радио-система које сада користе свемирске летелице далеко од Земље.

Планирано је још тестних преноса док „Психа“ јури ка главном појасу астероида између Марса и Јупитера. Али „Татерс“ се више неће појављивати, каже ЈПЛ.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО: