За време Другог свјетског рата Савезници (англо-америчке оружане снаге, уз помоћ француског покрета отпора) су планирали и извели велику десантну операцију у Нормандији (од 6. јуна до 30. августа 1944), пише импулспортал.нет.

То је била највећа десантна операција у историји, а у њој је суделовало 39 савезничких дивизија, близу 12000 авиона, 4500 тенкова, 5000 бродова и око 4000 других поморских транспортних средстава.

Припреме за тако велику и важну војну операцију вршене су у строгој тајности, па је дан почетка инвазије означен шифром “Д” (од енглеског даy што значи дан), а сви остали дани, пре и после њега, означавани су са “Д+” и “Д−”.

Фото: Википедија

 

 

Искрцавање у Нормандији започело је ноћним падобранским и једриличарским десантом, масивним зрачним нападима и поморским бомбардовањем након којег је уследио амфибијски десант на дан 6. јуни или на Дан Д.

Битка за Нормандију потрајала је још два мјесеца колико је требало савезничким снагама да успоставе чврст мостобран на европском копну и да пробију Немачку линију фронта у Француској, а окончана је са ослобађањем Париза и уништењем џепа код Фалаисеа.

Фото: Википедија

 

 

Тако је у енглеском језику настао израз Д-даy (дан Д) . Њиме се у почетку означавао само датум савезничког искрцавања у Француској, а касније је тај израз добио опште значење и данас се употребљава као ознака за важан, значајан, пресудан дан (датум), дан одлуке или дан кад се очекује неки велики преокрет.

БОНУС ВИДЕО: