Постоје болести које се наслеђују искључиво и само од мајке, а међу њима су и неке аутоимуне болести али и нека стања која се не могу третирати као хронично обољење али нас могу озбиљно мучити целог живота.

Како преноси Фемина, чак и узрок депресије и несанице не мора да буде велики стрес или претерани рад, већ генетска предиспозиција.

Остеопороза

Код овог обољења костију, које их чини крхкима и ломљивима и иначе је типично за женску популацију, и и те како се наследни фактор помиње као кључан. Остеопороза углавном наступа после менопаузе, када кости губе калцијум.

Оно на чему је најзначајније да радите јесте превентива – уносите што више калцијума, али знајте да се он адекватно апсорбује једино када је у комбинацији са витамином Д. Такође, не препоручује се конзумација газираног, јер у случају наследног фактора се ризик од остеопорозе повећава за чак 14 %, што није безначајно.

Реуматоидни артритис

Иако још увек није прецизно дефинисан узрок овог обољења које се одређује као аутоимуно, сматра се да је он заправо комбинација наследног фактора и услова средине.

Реуматоидни артртитис није нимало наиван, јер напада зглобове, дегенеративно је обољење, и у одређеној пооодмаклој фази може значити и инвалидска колица.

Препоручују се здрав животни стил, физичка активност, а посебно је важно повести рачуна о здрављу зуба јер је нпр. доказано да парадонтоза као обољење десни које води и ка испадању зуба је уједно и повећан ризик од реуматоидног артритиса.

Превремено старење

Научници су открили скуп гена који су одговорни за то колико дуго успевамо да сачувамо младост. Они се преносе с генерације на генерацију по мајчиној линији. Постоји могућност да наследимо оштећену ДНК, која ће убрзати процес старења.

Научници још увек нису смислили начин да вратимо време уназад, али неопходно је да створимо навику да користимо креме с високим заштитним фактором (СПФ), будући да је осетљивост на сунце такође наследна.

Депресија

Годишње оболи преко 300 милиона људи од депресије, и утврђено је да су овом менталном стању посебно склоне жене, што укључује и постпорођајну депресију.

Такође наука је открила да је један од фактора који доприноси настанку депресије и присуство гена Слц6а15, који се наравно наслеђује.

Наравно, депресија је стање које се лечи, али је увек важно потражити стручну помоћ.

Глауком

Глауком је код жена је много чешћи него код мушкараца, а генетске мутације које проузрокују ову болест су наслеђене.

Превенција болести:

Идите на преглед. Док не напуните 40, потребно је да одлазите на преглед код офталмолога на сваке 2-4 године. Између 40 и 54 године на 1-3 године. Од 55 до 64, на сваких годину-две дана, а након 65. године на сваких 6-12 месеци.

Кардиоваскуларна обољења

Складиштење масти код женске популације је одређено генетски, те уколико је оно типично за стомачни појас, то уједно значи и ризик од срчаних обољења, односно он се дуплира.

То је у вези и са нивоом холестерола и скупљањем масноћа у крвним судовима, што све може проузроковати стања попут срчаног удара, хипертензије, дијабетеса. Физичка активност, здрава и дијетална исхрана, престанак пушења и конзумације алкохола су у овом случају неопходни.

Мигрене

Жене пате од мигрена 3 пута више него мушкарци, и такође је примећено да се врло често дешава да је склоност овако интензивним главобољама предиспонирана генетски.

Оно што ви сами можете да урадите јесте да редукујете унос кофеина, алкохола, шећера, да пијете што више воде како бисте били хидрирани, и да спавате довољно.

Инсомнија

Научници су открили да на хроничан поремећај сна овог типа утичу не само психогени фактори, стрес и сл, већ и гени које наслеђујемо по женској линији. Малопре смо поменули да постоји генетска веза код обољења као што је депресија, а то се односи и на анксиозне поремећаје, неурозе.

Покушајте да усталите биоритам да идете у кревет до 23х, немојте пити кафу и јести тешку храну увече, и ако тренирате – физичка активност треба да буде барем 4 сата пре одласка на спавање.

Алцхајмерова болест

Овде се ради о о облику деменције, који је такође чешћи код жена него код мушкараца. Битан је и генетски фактор, а начин живота може смањити ризик од Алцхајмера.

Треба избацити лоше масти и шећера из исхране, контролисати холестерол и крвни притисак, бавити се физичком активношћу јер она повећава доток кисеоника у организам.

Карцином дојке и јајника

У свету вероватно најпознатији случај у вези са овом темом јесте потез холивудске глумице Ангелине Јолие, која је пре неколико година извршила матсектомију груди, а потом и одстрањивање јајника, након што је утврђено да има мутацију гена одговорног за ова обољења, од којих су преминуле њена мајка и бака.

Ипак, напоменимо да је са медицинског становишта овакав потез драстичан, јер је он заправо превентиван, пре него што је болест констатована.

Углавном, уколико постоји ризик, предлажу се пре свега редовни прегледи, али и здрав стил живота који искључује пушење, прекомерну конзумацију алкохола, а податак који је такође важан јесте да се препоручује прво рађање до 30. године живота, јер је доказано да се тиме смањује и ризик од карцинома дојке и јајника.

И да поновимо још једном – превентива је увек најважнија, и најефикаснија. Зато редовно идите на прегледе код лекара, и посебно поведите рачуна уколико у вашој породици има ових обољења по женској линији, пише Луфтика.

БОНУС ВИДЕО: