''Сматрамо да је у интересу Србије да се потврди одлука паралмента и да ће то бити велики корак напред и на европском путу, али и за реформе које се одвијају свих ових година”, рекао је Дачић.
Промена устрава и референдум тичу се, како јер истакао, само владавине права и правосуђа. Дачић је позвао све градајне да изађу на референдум.
“Наш став је потпуно јасан КиМ је саставни део Србије. Референдум нема везе ни са разним питањима која се политизују у последње време и користе за брутално кршење закона и Усрава, а тичу се блокада саораћајница, напада на политичким неисомишљењике'''', додао је.
Нагласио је да на рефенедуму нема победника јер то нису избори, али да жели Србији да победи на референдуму и да урадимо све што је у интересу Србије.
Председник парламента расписао је вечерас републички референдум о промени Устава, у делу који се одоноси на правосуђе, за 16. јануар када ће се грађани од 7 до 20 сати изјашнавати о питању "Да ли сте за потврђивање акта о промени Устава Републике Србије?", заокуржујући одговор "ДА" или "НЕ".
Прочитајте још
Дачић је нагласио да је Србија два пута добила позитивно мишљење од Венецијанске комисије везано за предложене уставне промене. Дачић је републички референдум расписао ради потврђивања Акта о промени Устава након завршетка посебне седнице парламента на којој су усвојени Предлог Акта о промени Устава Србије, Предлог Уставног закона за спровођење тог акта и Предлог одлуке о расписивању референдума.
Промене се односе на судове и јавна тужилаштва, на које се Србија обавезала у процесу евроинтеграција. Оне се не односе на преамбулу у којој је наведено да је Косово и Метохија саставни део Србије. У сали је, када је гласано било присутно 196 посланика, 193 који су усвојили акте и одлучили да одлука може да ступи на снагу одмах.
Министарка правде Маја Поповић рекла је да је Усвајање акта о промени Устава и Уставног закона за његово спровођење, важно за грађане Србије не само зато што то тражи ЕУ, или нека међународна организација.
Поповић је подсетила на разлоге за промене Устава, које имају за циљ, између осталог, повећање правне сигурности градана, правну заштиту и суђење у разумном року.
Додала је да је промена Устава у области правосуђа услов за даљу реформу правног система, владавину права, а што ће између осталог омогућити боље оцене и напредак Србије у процесу евроинтеграција.