Фестивал је био одржан 1984. године у Скопљу, где је Александра Слађана Милошевић, после учешћа на "Југовозији" са композицијом "Рецепт за љубав", 1981. године, у дуету са Дадом Топићем по други пут била представница Србије на овом такмичењу.

Фото: В. Данилов/ Принтскрин/Јутјуб/RTS Tri boje zvuka - Zvanični kanal

 

 

Музику је компоновао Сања Илић, текст је написао Дадо Топић, аранжман је урадио Слободан Марковић, а аутор пратећих вокалних линија и вокални продуцент композиције била је Слађана Милошевић. Жребом је одлучено да Слађана и Дадо наступе под редним бројем 10. У конкуренцији 16 учесника "Принцеза"' је освојила 38 поена што је било довољно тек за шесто место. Тада се гласало из неколико југословенских центара.

Највише поена добила је од жирија из Новог Сада који јој је доделио 10 поена, 8 поена додељено јој је из Сарајева, по 7 из Љубљане и Скопља, и 6 из центра у Загребу. Упркос, како се и данас тврди, диригованом гласању представника жирија и музичких стручњака који су гласали по политичком кључу, Слађана и Дадо добили су највећи аплауз присутне публике у ''Универзалној Сали'' и били победници свих гледалаца који су те године пратили пренос из Скопља. Победничка песма поменутог такмичења, била је представница ТВ Титоград (Подгорица) и пар дана након емитовања била већ заборављена, заузевши дно табеле на такмичењу за најбољу Песму Евровизије која је те 1984. године одржана у Луксембургу.

- Тада се бирало по такозваном 'републичком кључу'. 'Принцеза' је била потенцијални победник. Да смо отишли, можемо сад да шпекулирамо шта бисмо направили. С обзиром да људи и данас памте песму, мислим да се могло догодити чудо", изјавио је Дадо Топић за РТС. Композитор песме Сања Илић сматра да је "Принцеза" доживела неправду. "Тада се десила такозвана југословенска кухиња. Сви су центри гледали ко има најбољу песму и онда су урушавали поене. Тадашња победничка песма није била из Подгорице, него из Загреба. Чуо сам је годину дана раније, радио ју је Ђорђе Новковић. Тада су Загреб и Подгорица 'скидали' поене Београду, па 'Принцеза' нија била ни прва ни друга већ негде шеста - каже он. Слађана Милошевић је тада изнела своје мишљење:

Фото: В. Данилов

 

 

- Иако то није одговарало истини, Запад је Југославију сматрао комунистичком земљом иза гвоздене завесе, и у складу са таквим мишљењем је и третирао. Локални уметници нису имали реалних шанси за успех. Евровизија је била прилика да покажемо, да и наша популарна уметност, адекватно комуницира са духом модерног времена. 'Принцеза' је 'ухватила' магију музике, текста и међусобних осећања између Даде и мене, уз велико музичко и лично поштовање. После сарадње на Дадиним и мојим албумима, 'Принцеза' је била идеална прилика да остваримо тежњу за пуном сарадњом. Од силне жеље која је годинама постојала, родило се нешто толико лепо, што једноставно обузима. Чаролију 'Принцезе' видим управо у осећању које се, не случајно, пројектује на све људе". Неколико недеља након завршеног такмичења ПГП РТБ издао је макси сингл "Принцеза" који је те године био најпродаванији у Југославији, а песма била хит године. Композиција "Принцеза", као евергрин југословенске поп-рок музике је до данашњих дана у самом врху најслушанијих и најизвођенијих песама регионалне музике. У многим изборима и анкетама, од свих композиција, најчешће је бирана за најбољу баладу свих времена са вого простора. Квалитет песме препознале су и друге културе, тако да "Принцеза" има своје верзије на више језика, у више земаља света.

(Еспресо)

БОНУС ВИДЕО: