- Руски суверенитет над овим острвима не само да је неоспоран, већ у принципу није предмет било какве расправе. Никакви извештаји или књиге не могу да промене ову реалност - рекла је Захарова на конференцији за новинаре.

Обраћајући се званичном Токију, она је подсетила да су Јужна Курилска острва саставни део територије Русије, што је потврђено Повељом Уједињених нација (УН) после Другог светског рата, преноси Известија.

Такође је напоменула да "не препоручује губљење времена" на читање новог документа јапанског министарства спољних послова, који, како је рекла, из године у годину "реплицира исте уморне и застареле формулације", преноси Известија.

Захарова је истакла да би жеља Токија да се Јапан придружи нуклеарним мисијама САД могла да поремети мирну ситуацију у Азијско-пацифичком региону (АПР), те стога Руска Федерација помно прати расправу о овом питању.

Фото: Профимедиа

 

- Овај став званичног Токија, који је, чини се, заборавио не само своје пацифистичке постулате, већ и своје антинуклеарне принципе, без сумње је у стању да помери свет у азијско-пацифичком региону близу изузетно опасне линије - упозорила је она.

Раније је портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да су Јапан и Сједињене Америчке Државе деловале као де факто одбрамбени савез, а размештање америчких трупа у тој острвској држави спречава закључивање мировног споразума између Москве и Токија.

Он је рекао да је Москва свесна америчког војног потенцијала који се налази на територији острвске државе у близини границе са Русијом.

Заменик председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев је такође рекао да нико није против мировног споразума, под условом да се разуме да је територијално питање заувек затворено.

Јапански премијер Фумио Кишида је у јануару, током говора у Доњем дому парламента, најавио наставак намере владе да закључи мировни споразум са Русијом након решавања територијалног питања око јужних острва Курилског ланца.

Он је нагласио да Токио неће одустати од антируских санкција уведених 2022. године.

Мировни уговор између Руске Федерације и Јапана никада није потписан након завршетка Другог светског рата, у којем је Јапан стао на страну Немачке.

Јапан и СССР потписали су 1956. године заједничку декларацију, према којој је Москва пристала да размотри пренос Хабомаја (група острва на Малим Курилским острвима) и Шикотана (највеће острво Малих Курилских острва) Токију, након закључења мировног споразума.

Истовремено, сам Јапан се није одрекао својих претензија на сва острва Курилског ланца.

У овом тренутку, став руског руководства је неповредивост суверенитета Руске Федерације над острвима Хабомаи и Шикотан.

БОНУС ВИДЕО: