Овај метеоролошки центар објавио је дугорочну прогнозу за лето за Европу користећи се подацима два модела, ECMWF и UKMO.
ECMWF летња прогноза
- ECMWF је статистички бољи модел дугог домета, тако да обично почињемо са његовом прогнозом. Генерално, ECMWF модел је на врху што се тиче поузданости. Али ниједан систем дугорочне/сезонске прогнозе не може се назвати поузданим. То је зато што посматрамо само трендове и како се временски обрасци развијају у великој мери и у дужим периодима – наводи се на сајту "Severe Weather Europe".
Овај модел за скоро целу Европу, тако и за Србију, предвиђа надпросечне температуре ваздуха, између 0,5 до 2 степена Целзијуса. Највеће температурне аномалије и велике шансе за дуже топлотне таласе су највероватније у централним и јужним деловима Европе.
Када је реч о падавинама, прогнозирани су углавном сушнији услови над континенталном Европом. Више падавина прогнозира се у северним крајевима, због нижег притиска и нестабилнијег времена са западним ветровима. Србија је међу земљама у којој су овог лета могуће суше.
Топлије у Србији и до 2 степена
- Постоји индикација утицаја Ла Ниње на Европу, што је обично тешко пратити чак и током зиме. Али, постоје видљиви обрасци који су слични очекиваним аномалијама притиска за лето Ла Ниња – наводи се на сајту метеоролошког сервиса.
Прочитајте још
У нашој земљи, по овом моделу прорачуна временских изгледа, очекују се температуре изнад просека, више до 2 степена Целзијуса, што не треба да чуди с обзиром да су због климатских промена из године у годину сва годишња доба све топлија.
Према моделу UKMO, пише "Severe Weather Europe", током летњих месеци ове године, у Европи су зоне ниског притиска подељене на два региона, за разлику од једне области према моделу ECMWF.
UKMO се разликује од ECMWF, и према њему се види главна тенденција топлотног таласа више ка истоку и северу. Западни делови су још увек под топлим аномалијама, али образац притиска одржава ниже аномалије.
Прогноза падавина показује нормалне до сушније услове над крајњим западним и јужним деловима Европе. Више падавина прогнозира се у крајњим северним крајевима. Приказани су централни делови са повећаним потенцијалом падавина.
Температуре би овог лета, према овом моделу, требале да буду више од просечних у Србији до 1 степен, у појединим деловима, ка југу и до 2 степена Целзијуса.
Шта кажу наши метеоролози: Паклени август
Метеоролог аматер Марко Чубрило каже да би, према садашњим прогнозама, јун требао да буде у просеку мало топлији, не много. Биће кишовитији од просека, топао и нестабилан с пљусковима, што доноси опасност од непогода.
У јуну би већ температуре могле да буду 30 и више степени по неколико дана након чега би захладнело.
- Неће више јаче захлађивати и када захлади биће око 23 степена. Цело лето би сигурно било топлије за 0,5 степени од нашег стогодишњег просека. Неће бити екстремно топло, не треба очекивати јако велику сушу, и количина падавина ће овог лета у Србији бити око просека. Дакле, мало кишовитије и мало топлије лето, а најтоплији и најстабилнији део лета, барем за сада стоји, би требао бити први део августа. Могло би тада да заређа преко 30, можда и 35-36 степени – каже Чубрило.
(Блиц)